Osmanlı döneminde, şehzadelerin görev yaptığı en önemli sancaklardan biri olan Amasya'da, Yeşilırmak kıyısına konulan bir heykel, şaşkınlık yarattı. Elinde akıllı telefonla, ırmak ve dağ manzaralı selfie çeken şehzade heykeli, sosyal medyada hızla yayılmaya başladı. Olayı duyan vatandaşlar ve gazeteciler olay yerine akın ederken, şehre gelen turistler heykelin dikildiği ilk saatlerden itibaren gün boyunca etrafında toplanıp sırayla fotoğraf çektirip selfie yaptı.


Arkadaşlarıyla birlikte Çorum’dan gelen Dilek Tuna, “Çok güzel kesinlikle. Değişik olmuş” dedi. Amasya’nın Osmanlı İmparatorluğu döneminde Şehzadeler Şehri olduğunu anlatan Amasya Üniversitesi öğrencisi Ali Torun da, “Kötü bir düşünce olduğunu düşünmüyorum. Espri mahiyetinde. Güzel olmuş. Farklı bir düşünce. Buraya gelen turistlerin ilgisini çekmek adına bence güzel olmuş” diye konuştu. Torun, “Daha önce yoktu. Yeni koyulmuş. Sabahtan beri çok fazla ilgi görüyor. Sabahtan beri fotoğraf çeken çekene” şeklinde konuştu.

BELEDİYE AÇIKLAMA YAPACAK

Hürriyet'in haberine göre, heykelin Amasya Belediyesi tarafından yaptırıldığını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Osman Akbaş, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir’in heykelin tanıtımıyla ilgili basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi.