Altınoluk'ta bulunan Antandros Caddesi'ndeki boş arsada, yazlık ev inşası için yapılan temel kazı önemli bir keşfe neden oldu. Alanda çalışan iş makinesi operatörü, eski eser kalıntıları görünce duruma Edremit Belediyesi zabıta ekibine bildirdi.

İnşaat alanına gelen Balıkesir Müze Müdürü Aytekin Yılmaz ve arkeologlardan oluşan heyet, bölgede incelemelerde bulundu. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Antandros Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat gözetiminde, inşaat sahasında kazı çalışmaları başlatıldı.

Prof. Dr. Polat, alanda Roma dönemine ait ve M.Ö. 3'üncü, 4'üncü ve 5'inci yüzyıllara tarihlenen pitos, lahit, kiremit ile kremasyon mezarlarının bulunduğunu belirtti. 

Bölgede 2000 yılında yüzey araştırması ile başlayıp, 2021'de dahil olmak üzere kazıların sürdüğünü belirten Yılmaz yeni ortaya çıkarılan bölge ile ilgili şunları söyledi:

"Buradaki kazı çalışmaları genelde iki farklı alanda devam ediyor. Bunlardan bir tanesi yerleşim alanı, bir yer de nekropolis. Nekropolis, Antandros’un antik yerleşim alanının batısında yer alıyor ve denize paralel olarak uzanıyor. 

Biz bugüne kadar nekropolis çalışmalarında 549 tane mezar açığa çıkardık ve bugünkü Melis Sitesi'nin sonuna kadar devam ettiğine ilişkin elimizde veriler vardı ama bugün bu inşaat alanında ortaya çıkartılan mezarlar, Antandros nekropolisinin en azından 150 metre daha batıya devam ettiğini kanıtlaması açısından önemli. 

Burada yapılan çalışmalarda M.Ö. 3'üncü, 4'üncü ve 5'inci yüzyıllara ait yetişkin ve çocuk mezarları var. Mezarlar farklılık da gösteriyor; çatı kiremidi mezar, pitos mezar yani küp mezar var, lahit mezar ve urne kremasyon mezarlar var."

Prof. Yılmaz bölgedeki çalışmaların devam edeceğini ve daha farklı mezarların da ortaya çıkarılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Kaynak: Gazete Duvar