SOL Parti PM Üyesi Alper Taş ve BirGün Ekonomi Editörü Ozan Gündoğdu, Denizli’de ‘‘Ekonomik ve siyasi krizin şifreleri ve krizden sol çıkış’’ başlıklı panelde açıklamalarda bulundu.

2023’ün çok kritik bir yıl olacağına değinen Taş, ‘‘100 yılın hesaplaşmasını yaşayacağız. Bir kriz sarmalının içerisindeyiz. Kriz basit bir ekonomik kriz değil. Bu krizden son çıkış olacak ve sol çıkış olacak. Bu krize sosyalizmle yanıt vermek zorundayız. Solsuz ve sosyalizmsiz bir hayat istediler, fakat yaşadığımız krizin kaynağı emperyalist ve kapitalist sistemdir. Bunları yenmedikçe krizler yaşamaya devam edeceğiz’’ dedi.

‘DÜZEN KRİZİNİN YANINDA REJİM KRİZİ DE YAŞIYORUZ’

BirGün’den Uğur Kurnaz’ın haberine göre, 21. yüzyılın en büyük sorunlarından göçmenlik ve sığınmacılık olduğunu ifade eden Taş, ‘‘Siyaset, bu meseleye verilen yanıtlarla yeniden şekillenecektir. Krizin faturasını mültecilere yüklemeye çalışacaklar. Türkiye’de yaşanan kriz dünyada yaşanan krizin yansımasıdır. Türkiye’ye özgün bir kriz daha var. Düzen krizinin yanında rejim krizi de yaşıyoruz. Bu krizin adı başkanlık sistemidir. Kritik kaynağı özelleştirmedir. Krizden çıkış için kamulaştırma yapılmalıdır. Bizim kapitalizm ve emperyalizmi unutmadan ikili görevimiz var. Birincisi başkanlık rejimine son vermemiz gerekiyor. Güncel devrimci görevimiz budur. Biz hem AKP-Cemaat hem sonrasında AKP-MHP’ye karşı en geniş ittifakı kurduk. Bugün de en geniş ittifakın yanında olacağız. Fakat ayrıldığımız bir nokta var, o da Türkiye’yi yeniden kurma mücadelesidir. Türkiye’nin geleceği soldadır’’ diye konuştu.

AKP iktidarının Cumhuriyet’in en küçük kazanımını bile ortadan kaldırdığını ifade eden Taş, ‘‘Biz devrimci demokratik cumhuriyetle 2023’e ‘merhaba’ diyeceğiz. 4 adet kurucu ilkemiz var. Kamuculuk, laiklik, gerçek bir halk egemenliği ve anti-emperyalizm’’ dedi.

‘BEKLEMEK BÜYÜK HATA’      

Gündoğdu ise eylül ayında faizlerin düşürülmeye başlandığını anımsatarak, ‘‘Erdoğan’ın 2020’nin başında yapmaya çalıştığı bir operasyon vardı. Sert şekilde faizleri düşür, piyasaya kan pompala. Piyasa durgunluktan çıksın, kendisine gelsin, iş insanları kolayca krediye ulaşsın, kolay kredi yatırıma dönüşsün ve işsizlik azalsın. Ama böyle yaparsanız dolar kuru patlar. Onu da rezervlerden karşılama düşüncesi vardı. Eylül ayında sert bir erken seçim programı devreye sokuldu. Fakat beceremediler. Faizler düşürülemedi. Tüm bankaların enflasyon beklentisi patladı. Politika faizi ile kredi faizi arasındaki ilişki koptu. Kimse kredi çekmedi, erken seçim planı dolayısıyla rafa kalktı. Rafa kalktığını kur korumalı mevduattan anladık. Seçimi ertelediler bugünkü maliyetlerin tümünü halka yıktılar’’ dedi.

‘ANA MUHALEFETİN BU BEKLEME HALİ SON DERECE TEHLİKELİDİR’

‘‘Şu anda enflasyon çok yüksek. Şu anda yüzde 48,7. Herhangi bir şey olmazsa belki yüzde 50-60’lara gelecek ama yaz aylarından itibaren yatay seyir izleyecek" diyen Gündoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aralık ayında baz etkisiyle beraber sert bir şekilde düşecek. Aynı anda Türkiye Otomobiller Girişim Grubu 2023’ün ilk çeyreğinde yerli otomobili banttan indirecek. Aynı anda doğalgaz ortaya çıkaracaklar. Tüm bunların yapılacak olan propagandasını siz düşünün. 2023’e ekonomik şovla girebilirler. Bu nedenle Millet İttifakı, bekleyerek ve ‘her şey daha kötü gidecek insanlar bize oy verecek’ diyerek büyük hata yapıyor. Şu anda iktidarın en kötü olduğu dönemdeyiz. Örneğin elektrik zamları nasıl düşecek sorusuna cevap vermezseniz 2023’ün ilk çeyreğinde büyük bir Erdoğan şovu izleriz. Ana muhalefetin bu bekleme hali son derece tehlikelidir.’’