Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’de 2004'te kaldırılan idam cezasını yeniden yürürlüğe sokma planlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık gündeme getirdiği idam cezası açıklamalarını değerlendiren Gabriel, Türkiye'nin idam cezasını geri getirmesinin, Ankara'nın "Avrupa rüyasının bitmesi" ve onlarca yıldır süren müzakerelerin sonlanması anlamına geleceğini söyledi.

Gabriel, Türkiye'nin AB'den daha da uzaklaşmamasının ise kendi yararına olacağını savundu.

"AB'ye katılım konusundaki herhangi bir karar yakın zamanda gündemde olmayacak" ifadelerini kullanan Gabriel, her halükârda şu an için üyelik beklentisinde olunmasının gerçekçi olmayacağını ancak hangi yöne gideceğine dair kararın Türkiye'ye ait olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Gabriel, Türkiye'nin Nato'dan ayrılmasını desteklemediğini söyledi. Bakan, "Bugün de Türkiye'nin bizimle kalmasını istiyoruz, Türkiye'yi siyasi izolasyona sürüklemeyi ve Rusya yönüne itmeyi arzu etmiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, idam cezasını geri getirme konusundaki düşüncesini bugün de yinelemişti. Ankara Esenboğa Havalimanı'nda kendisini karşılamaya gelenlere seslenen Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden güvenlik güçlerinden bahsederken kalabalıktan "idam" sesleri yükselmesi üzerine, "Parlamentoya inşallah gelecek, parlamentodan geçmesi hâlinde de ben bunu onaylarım. Çünkü bizim şehitlerimizin katillerini affetme yetkimiz yok" dedi.

(Kaynak: Deutsche Welle)