Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik gözaltılara tepkiler devam ediyor.

Alman Sol Parti (Die Linke) Eşbaşkanları Bernd Riexinger ve Katja Kipping saldırılara tepki gösterirken, HDP ile dayanışma mesajı paylaştı.

Açıklamada, " Hukukun üstünlüğünün tüm ilkeleri askıya alındığı için bu gözaltıları şiddetle kınıyoruz. Bu gözaltılar, Erdoğan'ın otoriter hükümetine karşı çıkan demokratik bir muhalefet partisini ezip susturmayı amaçlamaktadır. Alman Hükümeti'ni derhal harekete geçmeye ve Türkiye'deki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep etmeye çağırıyoruz" denildi.

Riexinger ve Kipping’in açıklamasında şu mesajlar yer aldı:

Bugün öğrendiğimiz üzere HDP'nin üst düzey temsilcilerine yönelik yeni bir tutuklama dalgası başladı. Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in de aralarında bulunduğu birçok HDP yöneticisi dahil 82 kişi gözaltına alınacak ya da alındı.

Operasyona, HDP'nin Suriye’deki Kürt kenti Kobani'ye yönelik IŞİD saldırısı ve Türk hükümetinin İslamcı terörist milislere verdiği desteğin protesto edildiği 2014'teki gösterilerin çağrısı gerekçe gösterilmiştir.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, diğer suçlamaların yanı sıra "Kobani protestolarına" dahil olmak üzere çeşitli gerekçelerle 2016'dan beri cezaevinde tutulmaktadır.

'BU SALDIRILAR DEMOKRATİK BİR MUHALEFET PARTİSİNİ EZİP SUSTURMAYI AMAÇLIYOR'

Hukukun üstünlüğünün tüm ilkeleri askıya alındığı için bu gözaltıları şiddetle kınıyoruz. Bu gözaltılar, Erdoğan'ın otoriter hükümetine karşı çıkan demokratik bir muhalefet partisini ezip susturmayı amaçlamaktadır. Alman Hükümeti'ni derhal harekete geçmeye ve Türkiye'deki tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep etmeye çağırıyoruz.

'ALMANYA BU REJİMİ DESTEKLEMEKTEN VAZGEÇMELİDİR'

Almanya, Türkiye'deki demokratik özgürlükleri çiğnemeye devam eden bu rejimi desteklemeyi bırakmalıdır. HDP ve Türkiye'deki demokratik güçlerle dayanışmamızı ilan ediyoruz! Despot Erdoğan, HDP'yi susturamayacak!