Putin’in "saygıyı hak ettiğini" ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme endişesinin "saçmalık" olduğunu söyleyen Koramiral Schönbach, istifa etti

Almanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Kay-Achim Schönbach, Moskova-Kiev krizinin yaşandığı dönemde yaptığı Rusya yorumları nedeniyle istifa etti.

Schönbach'ın Hindistan'daki bir programda "Putin'in saygıyı hak ettiği" ve "Kiev'in ilhak edilen Kırım'ı Moskova'dan asla geri almayacağı" şeklindeki ifadeleri eleştirilere neden oldu.

Sözlerinin 'düşüncesiz" olduğunu belirten ve özür dileyen Schoenbach, Alman Deniz Kuvvetleri'ne ve özellikle Almanya'ya daha fazla zarar gelmesini önlemek için istifayı gerekli görüyorum." dedi.

Koramiral Schoenbach yaptığı açıklamada, "Savunma Bakanı Christine Lambrecht'ten beni bir an önce görevimden almasını istedim. Bakan, isteğimi kabul etti." diye konuştu.

"PUTİN, SAYGIYI HAK EDİYOR"

Schoenbach, cuma günü Yeni Delhi'de bir düşünce kuruluşunun programında İnglizce yaptığı konuşmada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Batı tarafından eşit muamele görmek istediğini" söyledi.

Rusya'yı eski ve önemli bir ülke olarak nitelendiren Schoenbach, "Putin'in gerçekten istediği şey saygı. Birine saygı göstermek düşük maliyetlidir, hatta bedelsizdir. Ona gerçekten istediği ve muhtemelen hak ettiği saygıyı vermek kolay" diye konuştu.

Rusya'nın 2014'te Kırım'ı işgal edilmesiyle ilgili ise "Kırım yarımadası gitti, asla geri gelmeyecek, bu bir gerçek" ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanlığı, Schoenbach'ın istifasından önce, açıklamalarının Almanya'nın pozisyonunu yansıtmadığını açıklamıştı.

Gözden kaçırmayın

Gençlik festivalinde 'yan bakma' kavgası Gençlik festivalinde 'yan bakma' kavgası

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Schoenbach'ın yorumlarının Batı'nın krizi yatıştırma çabalarına zarar verebileceğini belirterek Koramiralin sözlerini açıkça reddetmeye çağırdı.

Kiev yönetimi, ayrıca Rusya ile yaşanan krizde Ukrayna'ya silah göndermeyeceğini duyuran Almanya'ya tepki göstererek, bunun "Vladimir Putin'i cesaretlendirmeye" neden olacağını duyurmuştu.

Kaynak: euronews