Gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de öldürülen Ali ismail Korkmaz’ın ailesinin avukatları hakkında soruşturma başlatıldı.

Adalet Bakanlığı’nın, Gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de polis ve esnaf tarafından dövülerek öldürülen Ali ismail Korkmaz’ın ailesinin avukatları hakkında soruşturma yürüttüğü ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre Bakanlık, şüpheliler hakkındaki davanın güvenlik gerekçesiyle sevk edildiği Kayseri Başsavcılığı’na gönderdiği yazıda, iddianameyle ailenin avukatlarının vekâletnamelerin bir örneğinin kendilerine gönderilmesini istedi.

'GÖZDAĞI VERİLMEK İSTENİYOR'

3 Şubat’taki davaya, anne Emel Korkmaz’ın Ali İsmail’in fotoğrafını sanıklara karşı tuttuğu bu görüntü damga vurmuştu.

Kayseri Başsavcılığı Bakanlık Muhabere Bürosu tarafından 1 Nisan 2014 tarihinde Bakanlığa gönderilen yanıtta talebin yerine getirildiği belirtildi.

Ailenin avukatlarından ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şube Başkanı olan Murat Yılmaz, soruşturmanın gözdağı olduğunu, bunun peşini bırakmayacaklarını söyledi.

‘SUÇLAMALARI BİLMİYORUZ'

Yılmaz, “Bunun bir cezai mi yoksa bir disiplin soruşturması mı olup olmadığını bilmiyoruz. Bu şekilde bir soruşturma yapılması Ali İsmail Korkmaz ailesinin avukatlığını yapanlara bir baskı girişimidir, gözdağıdır” dedi.

Şüpheliler hakkında açılan ve ‘güvenlik‘ gerekçe gösterilerek Kayseri’ye alınan davanın ilk duruşması 3 Şubat’ta yapılmıştı. Bir sonraki duruşma 12 Mayıs’ta görülecek.