Eskişehir’de 2 Haziran 2013 tarihinde Gezi Parkı protestolarında polis ve sivillerin saldırısına uğrayıp tedavi gördüğü hastanede 38 gün sonra vefat eden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 9'uncu yılında anılacak. Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın açıklamasına göre anma bugün saat 18.00’de Antakya Ekinci Mezarlığı’nda düzenlenecek. 

Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Ali İsmail’i 9. ölüm yıldönümünde anıyoruz. Ailesi ve sevenleri olarak, yarın (10 Temmuz) saat 18.00’da, Antakya Ekinci Mezarlığı’nda, Ali İsmail’i mezarı başında anacağız. Tüm sevenlerini bekleriz.”

KORKMAZ'IN MAHKEME SÜRECİ

19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü ile ilgili olarak 5'i tutuklu 8 sanık hakkında 'suç kastıyla kasten adam öldürmek' suçundan ömür boyu hapis cezası istendi. 21 Ocak 2015 tarihinde görülen davada bir kişi 'kasten ölüme sebebiyet vermek' suçundan 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezası 'geleceğine etkisi' göz önüne alınarak 10 yıl 10 aya indirilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi. Tutuksuz sanık polis memuru ise 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı, aynı gerekçeyle, 10 yıl hapisle birlikte tutuklanmasına karar verilerek cezaevine gönderildi. 3 isim de yaralama suçundan 8'er yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Cezaları suç yardım düzeyinde kaldığı için 3 yıl 4 aya indirildi. Diğer polis memurları delil yetersizliğinden beraat etti.

Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'nı, Eskişehir'de 2 Haziran 2013 günü Gezi protestoları sırasında, polis ve sivillerin saldırısına uğrayıp 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ailesine 57 bin 180 lirası manevi, 650 bin lirası da manevi olmak üzere toplam 707 bin 180 lira tazminat ödemeye mahkum etti.