DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, Sedat Peker'in devlet içinde yolsuzluk ve rüşvet ağları ile ilgili iddialarının ardından sosyal medya hesabından siyasi etik ile ilgili bir video yayınladı.

Babacan'ın geçmiş konuşmalarının yer aldığı videoyu Babacan, "Yolsuzluğu ülkemize hiçbir zaman yakıştıramadık, yakıştıramıyoruz" başlığıyla yayınladı.

"KURULU DÜZENDEN İSTİFADE EDEN VAR"

Babacan'ın videodaki önemli açıklamaları şöyle:

"Çok yanlış isimlerin etrafında toplandığı bir mekanizma haline geldi şu andaki iktidar. Bir sürü menfaat şebekesi zaman içinde oluştu. Bakın biz 2014 ve 2015 yıllarında, benim bakanlığımın son iki yılı Siyasi Etik Yasası'nı çıkarmak için çok uğraştık. Yolsuzlukla mücadele, şeffaflık, siyasi etik. Çünkü yasaları bırakın, siyasi perspektiften etik olanla olmayanın yazılı hale getirilmesi çok önemli bir konudur. Ben bunun çok mücadelesini verdim. Hepsi kayıtlarda.

İleri bütün demokrasilerde seçilmişler için bir etik kurallar silsilesi var. Atanmışlar için yine bir etik kurallar silsilesi var. Bu kuralları önce bir yazılı hale getirmek gerekiyor. Bu kurallara uyup uymamakla ilgili tespitleri yapacak mekanizmalar oluşturmak gerekiyor ve kurallara uymayanlara da yaptırım gerekiyor.

Onların hiçbirisi yapılmadı. Çünkü kurulu düzenden istifade edenler vardı, bir. İkincisi de o siyasi etik kodları yazılı hale gelince uygulamanın ne kadar yanlış olduğu ortaya çıkacaktı.

Kılıçdaroğlu ABD'ye gidiyor: Bernie Sanders'la görüşecek Kılıçdaroğlu ABD'ye gidiyor: Bernie Sanders'la görüşecek

Etik kodları bir okudular, dediler 'Bunların hiçbiri bize uymaz' yani ortada fiiliyat var.

Adına AK deyip de şeffaflık ve yolsuzluklarla mücadele konusunda belli bir duruş ortaya koymazsanız, bu bir beka meselesi haline gelir. "