Kobani ile dayanışmak amacıyla Hızır Lokması Alevi Dayanışması içerisinde yer alan 13 Alevi derneği, kitlesel 'direniş nöbetleri'nin tutulduğu Mehser köyünde aşure yaparak dağıttı. Aşure dağıtımı öncesi yapılan açıklamaya, HDP vekilleri, nöbet eylemindekiler ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Alevi dernekleri adına açıklamayı yapan Sinemilli Ocağı Dedesi Ali Soysüren, “Her gün Kerbela, her gün aşure şiarıyla dara düşene yardım etmek Hızır olmaktır” dedi ve ekledi: “Hınzır paşaların zulmüne karşı Hızır olmak için buradayız.

"IŞİD YEZİD'İN DEVAMIDIR"

IŞİD’in Yezid’in günümüzdeki devamı olduğunu söyleyen Soysüren, “Kerbela çölünde Hüseyin yarenlerini kuşatan Yezid askerleri ile Şengal Dağı’nda Êzidî halkını kuşatan IŞİD çeteleri aynıdır” dedi, şunları söyledi:

Zaman değişmiş mekan değişmiş ancak zihniyet değişmemiştir. Şii Türkmen kardeşlerimizi katleden, kadınlara tecavüz eden, genç kızlara köle diyen IŞİD ile Zeynep anaya eziyet edenler Yezitlerin birbirinden farkı yok. Lazkiye’de Maanda çocukları katledenler Kerbela’dan Ali Aşkar’ı şehit edenlerdir. İnsanların başlarını kesenler imam Hüseyin başını kesen Şimirlendendir. Kobanê’de ve Rojava’da katliam girişiminde bulunan IŞİD Kerbela’da Hüseyin ve 72 yarenini şehit eden Yezitlerin günümüzde takipçisidir.

‘ROJAVA DEVRİMİ’Nİ SELAMLIYORUZ’

Rojava'daki kanton sisteminin sunduğu olanaklara dikkat çeken Soysüren, Kobani'deki IŞİD saldırılarının hedefinin ise "Rojava’da hayata geçirilen Hz. Muhammed Mustafa’nın Medine kardeşlik ve rıza şehri anlaşmasının pratikteki yansımalarını yok etmek olduğunu" söyledi. Soysüren, “Zira bu insani ve toplumsal kazanımlar, IŞİD çetelerini yaratan AKP ve zihniyet kardeşlerinin asıl korkusudur. Yarin yanağından gayrı her şeyi paylaşmak gerek diyen biz Aleviler, Rojava Devrimi’ni saygıyla selamlıyoruz. IŞİD çetelerinin Kürtler Êzîdîler, Türkmenler ve Araplar üzerinde yaptığı kıyımlar bu terörist çeteleri yaratan AKP ve zihniyet kardeşlerinin Türkiye’deki Alevilere yapmak istedikleridir. Bu tehlike ne yazık ki hiçte uzakta değil” dedi.

‘AŞURE LOKMAMIZI KARDEŞLERİMİZ İLE PAYLAŞIYORUZ’

Kerbela direnişi neyse Rojava direnişinin de aynı olduğunu ve Dersim Katliamı neyse Şengal’in de o olduğunu dile getiren Soysüren, şöyle konuştu: “Aleviler olarak haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır ve haksızlığa göz yumanlar haklarıyla birlikte onurlarını da kaybederler. Biz Aşure lokmamıza yurtlarından uzaklaşmak zorunda kalan kardeşlerimiz ile cümle ve canla paylaşıyoruz. Çünkü Alevilik paylaşmaktır. Aşure birlikteliğin ve dayanışmanın lokmasıdır. Aşure bir olmak, iri olmak ve diri olmaktır. Mağaradan çıkıp şehirler yaratan insanların bilinciyle bireysellikten toplumsallığa geçen insanlığın kazanımlarıyla lokmalarımızı paylaşıyoruz.

AŞURELER DAĞITILDI

Yapılan açıklamanın ardından hazırlanan bin kişilik aşure yurttaşlara dağıtıldı. Öte yandan yine Alevi dernekleri tarafından yapılan 9 bin aşure de IŞİD saldırıları sonucu Suruç’a gelerek çadır kentlere yerleşen Kobanililere dağıtıldı. (ANF / Fotoğraf: @ibrayhan)