Gazeteci Murat Yetkin, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in muhalefet seçimi kazanırsa tek Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmak istediği, bu konuyu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer liderlere duyurduğu yönündeki haberleri, iddianın muhatabı taraflara sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu konuları da 26 Ocak’ta görüşeceğiz. Bunlar Yol Haritası ve Ortak İlkeler Metnini ilgilendiren konular. Dolayısıyla benim bugünden diğer liderleri etkileyecek şekilde konuşmam doğru olmaz” derken; İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, “Yalan” dedi.

Akşener, “Bakın yanlış bilgi demiyorum, yalan diyorum. Birileri maalesef gazeteci arkadaşlarımızı işletmiş. Ne Sayın Kılıçdaroğlu ne Masa’daki diğer arkadaşlarımıza bu konuda değil talepte bulunmak, ima yollu bir şey söylemiş değilim” ifadelerini kullandı.

YETKİN: KILIÇDAROĞLU’NUN İSE ‘KONUŞMAK İSTEMEDİĞİ’ YANITI DAHİ KENDİ BAŞINA BİR YANIT

Yetkin, yetkinreport’ta yayımlanan yazısında, “Akşener’in sözleri çok açık. Ev sahipliği yapacağı kritik 26 Ocak toplantısına Cumhurbaşkanı Yardımcılığı tartışmasıyla gölge düşürülmesini istemiyor. Kılıçdaroğlu’nun ise ‘konuşmak istemediği’ yanıtı dahi kendi başına bir yanıt. Birincisi, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı konusunun da 26 Ocak’ta Masa’da olduğu kesinleşmiş durumdadır. İkincisi, siyaset lisanında bu soruya şu anda yanıt verilememesinin olmanın anlamı, bu konuda -Akşener’e atfedilen dahil- faklı önerilerin bulunduğu ama bunlara 26 Ocak’ta son şeklinin verileceğidir” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, dünkü köşesinde Akşener’le ilgili, “Diğer liderlerin cumhurbaşkanı yardımcısı olması önerisine katılmıyor. Tek bir cumhurbaşkanı yardımcısı olsun istiyor. Cumhurbaşkanı yardımcısı parlamenter sisteme geçiş sürecine kadar başbakan yetkisiyle donatılsın. Fiili olarak başbakanlık yapsın istiyor. Geçiş sürecinin cumhurbaşkanı yardımcısı, 6’lı Masa’nın ikinci büyük partisi olarak İYİ Parti’nin olsun. Geçiş süreci yol haritasının açıklanması için acele edilmesin. Eğer üzerinde uzlaşmaya varılamazsa seçimlerden sonraya bırakılsın” diye yazmıştı.