Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Meral Akşener'le deprem bölgelerinden Gaziantep'e gittiklerini belirterek, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı OHAL kararının seçimleri etkileyip etkilemeyeceğine yönelik yanıtına İyi Parti liderinin memnun olmayan bir ifadeyle, "14 Mayıs’a yetişeceğini sanmıyorum. Ama 18 Haziran’a kalacağını sanıyorum" sözleriyle yanıtladığını aktardı.

Anayasanın 78. maddesi savaş sebebiyle seçimlerin yapılmasına imkan görmezse, TBMM'nin seçimlerin bir yıl ertelenmesine karar verebileceğini belirten Yetkin, Meral Akşener'in bu yönde bir karar çıkacağına ihtimal vermediğini belirterek, "Şunu da ekliyor: 'Biz siyasiler seçimin yapılması için üzerimize düşeni yapmak zorundayız'" diye yazdı.

Yetkin, Akşener ile görüşmesini şöyle aktardı:

“14 Mayıs’a yetişeceğini sanmıyorum. Ama 18 Haziran’a kalacağını sanıyorum.”

Peki, ya erteleme? Anayasa’nın 78. maddesi savaş sebebiyle yeni seçimlerin yapılmasına imkan görülmezse, TBMM’nin seçimlerin bir yıl ertelenmesine karar verebileceğini yazıyor.

Akşener Meclis’ten öyle bir karar çıkacağına ihtimal vermiyor. Şunu da ekliyor: “Biz siyasiler seçimin yapılması için üzerimize düşeni yapmak zorundayız.”

Depremin Erdoğan’ın seçim desteğine etkisi be olur peki?

Akşener susuyor ama Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın “Buradan bir şamar yer” diye bir özet veriyor.

MetroPOLL’den son anket: Erdoğan'la Kılıçdaroğlu arasındaki fark 2,5 puan MetroPOLL’den son anket: Erdoğan'la Kılıçdaroğlu arasındaki fark 2,5 puan

Yazının tamamı burada.