İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, partisinin seçim beyannamesini açıkladı.

Genel Başkan Meral Akşener'in açıkladığı 138 sayfalık seçim beyannamesinde 404 madde bulunuyor.

404 maddeden oluşan beyannameye göre, GATA'nın yanı sıra Kuleli başta olmak üzere tüm askeri okullar yeniden açılacak. TRT satılarak özelleştirilecek. Eğitim sistemi değişecek, hedef PISA sıralamasında ilk 20, dünyadaki 100 üniversite arasında da ilk 5 olacak. Okul öncesi eğitime önem verilecek. Eğitim 24 aylıkken başlayacak. Kamu görevlilerine 9. dereceden başlayarak ek gösterge verilecek. Muhtarlar için belediyelerde özel bütçe yapılacak.

Beyannamede ekonomi politikalarından eğitime, TRT’nin özelleştirilmesinde, hayvan haklarına ve Passolig'in kaldırılmasına kadar birçok başlık dikkat çekti.

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Ankara Spor Salonu'nda partisinin 'Milletle Sözleşme' adını taşıyan seçim beyannamesini açıkladı.

Akşener'in açıklamasından satırbaşları şöyle:

"Milletimizin rahat bir nefes alması için yola çıktık. Cumhuriyet ve demokrasi tek bir kişinin eline bırakılamayacak kadar değerlidir ve o değerin yeri parlamenter rejimdir.

Bugün içinde bulunduğumuz durum milletimizin hak ettiği bir durum değildir. Tarih boyunca milletimiz bu durumu kabullenmemiştir. Milletin yüzde sekseni içinde bulunduğu durumdan rahatsızdır. Bu millet kendi dertleriyle meşgul bu yönetim anlayışını hak etmemektedir.

Güçsüz ve korunmaya muhtaç insanlarımız devletin sorumluluğu altındadır. İnsanın iyiliğini önde tutulmayan hiçbir plan üzerine imza atılamaz.İnanç ve düşünce özgürlüğü anayasal güvence altındadır.

Yıpranan millete hizmet amacını yitirmiş devleti yeniden yapılandırarak asıl işlevini geri kazandıracağız. Devletin görevi insanı tehdit etmek olamaz. Eğer öyleyse birçok şey yanlış gidiyor demektir. Devletin görevi insanın huzurlu ve güven içerisinde yaşamasını sağlamaktır.

Devletin adaletinden şüphe ediliyorsa devlet büyük yara almış demektir. Değerli yol arkadaşlarım, Tüm bir medeniyet yolculuğu insanı mutlu etmek içindir.

Devletimize nüfus cüzdanı ile bağlı herkes devlet karşında eşit haklara sahip olmalıdır.

Toplum bizim gibi düşünenler ve düşünmeyenler olarak ikiye bölünmüştür. Eğitim sistemimiz yüz yılın bile gerisine düşürülmüştür.

Ülkemizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayal ettiği konum bu değildir. Bırakın muasır medeniyetler seviyesine çıkmayı medeniyetten bile kopulmuştur.

Ekonomi müteahhit ekonomisine çevirmelerdir.

Göreve geldiğimizde ilk iş OHAL’i kaldıracağız. Medya alanında düzenleme yapacağız.

Kamunun bütçesiyle belli bir kesimin borazanlığını yapan TRT’yi satacağız.

Seçim barajını yüzde 5’e düşüreceğiz."

İYİ Parti'nin internet sitesinde yayımlanan ve 404 maddeden seçim beyannamesine ulaşmak için tıklayınız.