Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, seçim beyannamesinde "çözüm süreci"nin yer almamasına ilişkin "Dijital ortamda metin baskıya gönderilirken bazı kaymalar olmuş, bir iki sayfa düşmüş. Onlar eklenerek beyanname tekrar baskıya gönderilecek," demesinin yankıları sürüyor. derken bu açıklamanın arkasında Erdoğan'ın olduğu ileri sürülüyor. Davutoğlu'nun bu sözlerini değerlendiren bir yazı kaleme alan Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Halif, sayfaların nasıl "düştüğünü" yazdı.

Mustafa Halif, Davutoğlu'nun ilgili açıklamasının arkasında da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın olduğunu ileri sürdü.

Halif'in yazısının bir kısmı şöyle:

(...)Geçen hafta AKP’nin seçim beyannamesi açıklandı. Beyanname Davutoğlu tarafından okundu, aynı saatlerde partinin internet sitesine kondu. Benim gibi altını çizerek okumaya meraklılar 352 sayfalık metinden çıkış aldılar. İçindekiler kısmında beyannamenin 6 kısım olduğu yazıyordu. Demokratikleşme ve yeni anayasal sistem, insani kalkınma, nitelikli toplum, istikrarlı ve güçlü ekonomi, bilim, teknoloji, yenilikçi üretim, yaşanabilir şehirler, sürdürülebilir çevre ve vizyoner-öncü ülke...

Doğal olarak herkes dikkatini ilk bölüme verdi. Başkanlıktan vatandaşlık tanımına bildirgenin omurgası orası idi. Herkesin ilk fark ettiği bu bölümde iktidarın önem verdiğini söylediği “çözüm süreci ile ilgili kısmın” olmamasıydı. Gerçi AKP’yi yakından tanıyanlar seçime doğru partinin milliyetçi oylar gitmesin diye “geçici şahinliklerine”alışıktı ama... Bu kez hiç yer verilmemesi ilginçti. Başbakan Davutoğlu önceki gün“Neden çözüm süreci bildirgede yok” diye soran gazetecilere şu yanıtı verdi:

“Dijital ortamda metin baskıya gönderilirken bazı kaymalar olmuş, bir iki sayfa düşmüş. Onlar eklenerek beyanname tekrar baskıya gönderilecek.”

Bu yanıta güler misin ağlar mısın? (Kibariye dün Başbakan konuşurken çok ağlamış bu arada.) Ben objektif davranıp “nerede düştü, kim düşürdü, sonra kim buldu, bulunca ne oldu” sorularının peşine düştüm.

Ankara kulisleri diyor ki... Hani AKP’nin aday listeleri hazırlanırken o listeleri Erdoğan gördü, son rötuşları o yaptı ya... İşte seçim bildirgesini de önceden görüp bazı yerleri değiştirdi. Çözüm kısmı da bu değişiklik yapılması istediği bölümlerden biriydi. Ancak yetişmedi. Zaten Erdoğan sonra yalanlamaya çalışsa da Slovenya ziyareti öncesi gazetecilere AKP’nin seçim beyannamesini önceden okuduğunu ağzından kaçırmamış mıydı:

Davutoğlu bizzat kaleme aldığı oradaki sisteme yönelik anlayışını bayağı da detaylı ele almış. Ben de bizzat orada kendim de okudum. Kendi kanaatlerimi de ifade ettim. Ve öyle zannediyorum ki bu çerçevede kendileri seçim bildirgesinin içerisine başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini yansıtacaklar. Böylece hükümetimizin iktidar partisinin başkanlık sistemine yönelik anlayışı nedir, bu orada yer alacaktır.

Yazının tamamı için tıklayınız