Suç örgütü Sedat Peker'in "rüşvet ağı" iddiasında adı geçen ve eşi Prof. Dr. Ünsal Ban ile olaylı boşanmasıyla gündeme gelen AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 1,5 milyon liralık ihale aldığı öğrenildi.

Sedat Peker, geçen hafta Taşkesenlioğlu ailesi hakkında bir dizi iddiayı gündeme getirdi. Peker, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımların bir kısmında Taşkesenlioğlu’nun şirketi hakkında “Bu şirketin başka bir rezilliği, o tarihlerde AKP’de olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer AKP belediyelerine iş yapmışlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu yazıları ihbar kabul edip, inceleme yapıp, savcılığa suç duyurusunda bulunma zorunluluğu vardır” dedi.

Şarkıcı Onur Şener cinayetinde gözaltına alınan 5 şüpheliden 3'ü tutuklandı Şarkıcı Onur Şener cinayetinde gözaltına alınan 5 şüpheliden 3'ü tutuklandı

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin haberine göre; Taşkesenlioğlu'nun milletvekili seçildiği 2015 öncesi ve sonrasında İBB şirketlerinden aldığı irili ufaklı toplam 14 ihalenin bedeli yaklaşık 1.5 milyon lirayı buluyor.

Habere göre 2017'de İETT, “İş Hayatında Profesyonellik ve İmaj Yönetimi Eğitimi” ihalesi düzenlendi. İhaleyi 157 bin 500 TL'ye Maya Araştırma Danışmanlık Eğitim Organizasyon Ticaret Limited Şirketi aldı. İETT, şirkete 2017 yılının nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında toplam 171 bin 675 TL ödeme yapıldı.

İstanbul Otobüs İşletmeleri, personel için 2016'da “Davranış ve iş geliştirme Eğitimi” ihalesi açtı. 164 bin liralık teklifin sahibi Maya Araştırma ihaleyi aldı. İBB şirketinin aynı iş için 2014'te açtığı ihaleyi 306 bin TL'ye, 2015'te 200 bin TL'ye yine bu şirket almıştı. Taşkesenlioğlu milletvekili seçilmeden birkaç ay önce 2015'te “Kurumsal Reorganizasyon hizmeti” ihalesini 145 bin TL'ye aldı.