Çorum’da köy muhtarları, kendilerine küfreden AKP’li yöneticinin istifasını beklediklerini, aksi halde AKP önünde eylem yapacaklarını ifade etti.

Bir grup gazeteci AKP Çorum İl Başkan Yardımcısı Ercan Daşdan’a, AK Parti’nin dağıttığı yardım kartlarının köy muhtarlarına verilmediğini, muhtarların da bundan şikayetçi olduğunu belirtmesi üzerine Daştan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan muhtarları çok şımarttı. Tepemize çıkarttı” dedi ve ardından muhtarlara küfretti.

Ercan Daşdan’ın bu sözlerine köy muhtarları, Daşdan’a tepki gösterdi. Muhtarlar, Ercan Daşdan’ın istifa etmesini, aksi taktirde AK Parti önünde eylem yapacaklarını kaydetti.

‘ASLA KABULLENMEYECEĞİZ’

Çorum Merkez Köy Muhtarları Derneği Yönetim Kuru Üyesi ve Uğrak Köyü muhtarı Yaşar Sayar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini külliyeye davet etmesinin muhtarlara ne kadar önem verdiğini gösterdiğini ancak Erdoğan böyle yaparken kendi il başkan yardımcısının muhtarları  küçük düşüren sözler sarf edip ağır küfürler sarf etmesini asla kabullenmeyeceklerini ifade etti.

Sayar, Daşdan’ı istifaya davet ettiğini, aksi taktirde muhtarlar olarak, AK Parti önünde eylem yapacaklarını aktardı. Bunlardan da sonuç alamazlarsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşıp Ercan Daşdan’ın görevden alınmasını isteyeceklerini vurguladı.

Çobandivan Köyü muhtarı Sinan Ergen de Recep Tayyip Erdoğan tarafından küllüye ye davet edilen muhtarlardan biri olduğunu hatırlatarak, cumhurbaşkanı tarafından külliyede ağırlanan muhtarlara Çorum AK Parti teşkilatında bir yöneticinin hakaret etmesinin Erdoğan’ın politikasına ters düştüğünü sözlerine ekledi.

 MUHALEFET TEPKİ GÖSTERDİ

Duvar’dan Elvan Yılmaz’ın haberine göre, İYİ Parti Çorum İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, AK Parti İl başkan Yardımcısı Ercan Daşdan’ın köy muhtarları hakkındaki, sözlerini vahim ve patolojik bir durum olarak değerlendirdi.

Özsaçmacı, muhtarlara hakaret ve sinkaflı cümlelerle sınırın çoktan aşıldığını dile getirdi. Özsaçmacı, bu yöneticinin zaman zaman gazetecileri, zaman zaman da STK yöneticilerini hedef alan söylemlerde bulunduğunu kaydederek, “En sonunda muhtarları hedef almış ne yazık ki. Demokrasimizin başlangıç kısmını oluşturan en önemli kurumumuz olan muhtarlara sinkaflı cümle kullanılması kabul edilemez. Bunu en güzel muhtarlarımız bilmekte ve değerlendirmektedir” ifadelerini kullandı.

Türkiye Değişim Partisi İl Başkanı Engin Erenler, muhtarların devletin temsilcileri olduğunu ve halk tarafından seçilen saygın kişiler olduğunu kaydetti. Erenler, bulundukları bölgelerde halkı temsil eden muhtarlara yönelik hakaretlerinden dolayı Daşdan’ı kınadığını ifade edip istifaya davet etti. Erenler, “AK Parti il yönetimi bu üzücü olay karşısında sessiz kalarak yapılanı onaylamış olmaktadır” dedi.