Yıkılan Sivas Numune Hastanesi’nin yerine yapılacak millet bahçesi için 133 milyon TL harcanacak.
AKP’li Hilmi Bilgin idaresindeki Sivas Belediyesi 28 Eylül'de, “Millet Bahçesi ve Kapalı Otopark Yapım İşi” başlığıyla bir ihale açtı. Sivas Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen ve yalnızca iki şirketin teklif sunduğu ihalede tekliflerden biri geçersiz sayıldı.

Birgün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, AKP’li belediyenin 139 milyon 548 bin TL yaklaşık maliyet hesabı çıkardığı işin ihalesi, tek geçerli teklifin sahibi olan belediye iştirakine verildi. Sivas Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü ile belediye şirketi ÖZBELSAN arasında 19 Ekim’de sözleşme imzalandı. Sözleşmenin bedeli ise 133 milyon 100 bin TL olarak belirlendi.

Belediyenin 133,1 milyon TL’yi gözden çıkardığı millet bahçesi, 27 Haziran Öğretmenler Parkı ile eski Numune Hastanesi’nin yerleşkesine yapılacak. Tesisin içinde 7 bin metrekare büyüklüğünde ve 250 araç kapasiteli yeraltı otoparkı bulunacak. 2 bin metrekare büyüklüğündeki millet kıraathanesi de yine tesisin içine inşa edilecek. Millet bahçesinin açılışı, 29 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilecek.

HASTANE YERİNE YAPILACAK

133,1 milyon TL’ye mal olacak millet bahçesi, 1952 yılında inşa edilen ve ülkenin ilk altı numune hastanesinden biri olma özelliği taşıyan eski Numune Hastanesi’nin yerine yapılıyor. Demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, hastane binasının, “tarihi vasfı nedeniyle koruma kararı” olduğunu savunuyor. Sivas Valiliği ise yıkımı gerçekleştirilen tescilli binanın depreme dayanıksız olduğuna dair raporlar bulunduğunu iddia ediyor.