AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, uyum yasalarını Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çıkarmak için TBMM'den yetki alacaklarını açıkladı.

KHK yetkisinin 24 Haziran'a kadar süreceğini ifade eden Yazıcı, "Alan temizliği yapmak üzere bir yetki kanunu çıkartmayı hedefliyoruz, dün bir toplantı yapmıştık ve bugün de yapacağız" dedi.

CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin seçim ittifakını değerlendiren Yazıcı,” Muhalefet, geçmişten kavgalı… Zor ittifak” değerlendirmesinde bulundu.

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Yazıcı’nın açıklamaları şöyle:

‘ZOR İTTİFAK’

CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin kurduğu ittifakı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hayırlı olsun, zorlandılar ama sonuçta bir araya geldiler. ‘Zor ittifak’ demek gerekir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, oluşturduğu kurgu itibarıyla siyasetin de şekillenmesini zorunlu hale getiren bir model. Çıta yükseldi, yürütme görevi için 50+1 oy gerekiyor ve bunun için birbirine yakın kümeler, birbirine yakın siyaset izleyenler birleşecek. Ama saydığınız muhalefet, geçmişten kavgalı… Zor ittifak.

‘MİLLET ERDOĞAN-AK PARTİ AYRIMI YAPMAZ’

‘Seçmende AK Parti – Erdoğan ayrımı olabilir’ şeklinde değerlendirmeler var. Milletvekili seçimleri için AK Parti’de bir endişe var mı?

Sanmıyorum. Milletimiz çok gerçekçidir, sezgi ve öngörüleri güçlüdür. Eleştirir ama sandıkta daha gerçekçi hareket eder. Toptan reddetmez. Diyelim bazı uygulamalarımızdan rahatsız olmuştur, bunu eleştirir ama büyük fotoğrafa bakarak tercihini yapar. Hem meclis çoğunluğunu hem de cumhurbaşkanımızı yeniden seçmek suretiyle bu kadroların yürüyüşünü sürdürecek diye düşünüyorum.

Uyum yasaları için yetki kararnamesi çıkarılması öngörüldüğü yönünde bilgiler kamuoyuna yansıdı. Kesin karar verildi mi? Çerçevesi nasıl olacak, hangi düzenlemeler bu KHK ile yapılacak?

Seçimlerin öne alınması dolayısıyla yetki kararnamesinden söz ediyor değiliz, seçimler öne alınmamış olsa bile, bu alandaki düzenlemelerin böyle yapılmasının daha rasyonel olduğunu değerlendiriyorduk.  Anayasada iki tür kararnameden söz edilir. Olağanüstü hal çerçevesinde çıkarırsınız ve bunun pratiğini şu an yapıyoruz, bu ayrı bir durum. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin gerekli kıldığı pek çok kanunda düzenleme yapma ihtiyacı var. Yeni hükümet sisteminde, anayasanın 104 ve 106. maddeleri, cumhurbaşkanına pek çok yetki veriyor… Belli alanlarda, kullanma süresi belirlenmiş, kaç defa çıkacağını da belirlemek üzere meclisten bir yetki kanununu çıkartılmasını hedefliyoruz. Bunun süresi 24 Haziran’a kadar geçerli olacak. Bu tarihten sonra anayasanın değiştirdiğimiz hükümleri devreye girecek ve meclisin yetki kanunu çıkartma yetkisi yok. Bu alan temizliğini yapmak üzere bir yetki kanunu çıkartmayı hedefliyoruz, dün bir toplantı yapmıştık ve bugün de yapacağız…”

‘BBP İLE İTTİFAKIN NASIL OLACAĞI HENÜZ NETLEŞMEDİ’

Büyük Birlik Partisi ittifakta nasıl yer alacak, kaç milletvekili teklif edildi, ne zaman sonuçlanır?

Bizim bu seçimde ittifakımız MHP ve BBP ile oluyor. MHP ile AK Parti’nin ittifakı oy pusulasında da görünür halde olacak. Ama BBP ile yapacağımız ittifak, mutabık kalınacak yerde ve sayıda gerçekleşecek; henüz netleşmiş değil. Genel başkanımız belirleyecek ve karşı tarafın da kabulü önemli. Parti listelerinden yer vermek suretiyle ittifakı gerçekleştirmiş olacağız. Sayı verirsem tahmini bir şey olur, netleşince sizlerle paylaşırız.”

Devlet Bahçeli’nin dün ‘hazır’ dediği AK Parti ile MHP’nin protokolü ne zaman verilecek ve içinde ne var?

Onun da verileceği son gün 5’i ya da 6’sı sanırım. Bu çok teknik bir konu, yapılan ittifaka ilişkin. İttifakın ismi gibi. Dar, sınırları belli; her şeyi kuşatıcı değil. Sadece ittifak alanına ilişkin iradenin resmi belgeye dönüştürülüp seçim kuruluna sunulması şeklinde olacak.

Süreç AK Parti açısından nasıl işliyor? Seçim manifestosu, adayların tanıtımı ve yarın kapalı grup toplantısı var. Orada Cumhurbaşkanı’nın adaylığı ile ilgili bir karar olacak mı?

Biz çok deneyimliyiz. Kurumsal yapımız güçlü, hemen hemen her seçimde uyguladığımız prosedürler var ve bunları zenginleştirerek süreçleri yönetiyoruz. Bu akşam saat 19.00’da partimizden aday olmak isteyenlerin başvuruları sona erecek. 14 tane komisyon kuruldu, 4 kişilik. Aday adaylığı için başvurmuş kişilerin mülakatlarını yapacak bu komisyonlar. Kaç gün çalışacakları planlı. Bu bittikten sonra 4 genel başkan yardımcısının başkanlığında bir eleme yapılacak. Bu elemeler genel başkanımız başkanlığındaki üst kurula sunulacak. Adaylarımız böylece netleşecek. Dün akşam itibarıyla 6647 başvuru var Türkiye genelinde. Genel merkeze 2068, geriye kalanlar taşrada.

Başvuru süresini uzatmamızla ilgili spekülasyonlar yapıldı. Son gün pazar günüydü ama bankaya para yatırtılacak. Vatandaşlarımız özellikle son 2 gün tatile rastlayınca zorluk yaşadı ve süreyi uzattık. Takvimizi de buna göre revize ettik.

‘3 DÖNEM KURALI ASKIYA ALINMIŞ DEĞİL’

Bakanlar başvurdu mu, 3 dönem kurulu nasıl uygulanacak?

Başvuru yapanlardan bazıları açıkladı, hepsi başvurdu herhalde. Bu sistemde bakanlar parlamento üyeleri arasından değil dışarıdan olacak. Parlamentodan yapılırsa istifa etmesi gerekir ki böyle bir lüksümüz yok. ‘Ben başvurayım mı?’ soruları geliyor. ‘Başvurma’ desen, ‘bakan mı olacak, ‘başvur’ desen ‘bakan olmayacak mı’ deniyor. Bu tür yorumlara alan bırakmamak amacıyla isteyen herkes başvurusunu yapsın. Adayları belirlerken bunlar gözetilir, dikkate alınır ve yürüyüşümüzü sürdürürüz. Tüm vekiller ve bakanlar aday olmak istiyorlarsa başvursunlar.

3 dönem kuralına takılan 22 arkadaşımız var. Bu kural geçerli, askıya alınmış değil. Ama siyaset gerçeklik gözetilerek icra edilir. Ola ki bu arkadaşlardan daha fazla verim alabileceğimiz bir pozisyon var, o zaman değerlendiririz. Bu arkadaşlarımız da aday adaylığı için başvuranlar arasındalar.

AK Parti’nin 24 Haziran seçim kampanyasının üzerine oturtacağı başlık nedir?

Siyasete girdiğimiz günden bu yana adalete, temel hak ve özgürlüklere, demokrasiye vurgu yapıyoruz. Adalet, kalkınma ve demokratikleşme önde. Bu alanda büyük kazanımlar oldu, sorunlar da yaşıyoruz… Terör ve FETÖ mücadeleleri sürüyor, haksız eleştirilere de maruz kalıyoruz. Adaleti bir yana bıraktık diyemeyiz. Bunun vurgusunu yapıp, kamuoyuyla paylaşacağız. İnanç değerlerimizde de bu hassasiyetlerimiz öne çıkıyor. Muhafazakar ve demokrat bir partiyiz.”

‘KILIÇDAROĞLU BİR TÜRLÜ ALANA GELMİYOR’

CHP adayını cuma günü açıklayacağını duyurdu, bir tahmininiz var mı?

Aday tahminim yok ama CHP ana muhalefet partisi. Kim olur dendiğinde en yakışan genel başkanıdır. Ama ‘yerim dar’ diyerek bir türlü alana gelmiyor. Niye böyle? Bana göre ümidi yok. Tek başına ya da birlikte, bir aday çıkarıp başarılı olacakları konusunda ümitsizler.

Cumhurbaşkanı adayının aynı zamanda milletvekili adayı olabilmesine ilişkin düzenleme olsaydı, CHP’nin adayı Sayın Kılıçdaroğlu olurdu büyük ihtimalle. Hem cumhurbaşkanlığını kazanamayacak hem de aday olduğu için milletvekilliğinden olacak. Bir fedakarlık yapacak birisini arıyor.”

Cumhurbaşkanlığı seçimi 24 Haziran’da biter mi?

“Kesinlikle biter. Millet, Türkiye için önemli bir işi tehir etmez. 24 Haziran akşamı hem yürütmenin başı belli olacak hem de parlamento. Türkiye’nin büyük seçimi 24 Haziran akşamı netleşmiş olacak, ülkemiz ve milletimiz için inşallah hayırlı işlere vesile olur.”

Kaynak: NTV