AKP Merkez Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Mücahit Birinci, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) altı siyasi parti tarafından oluşturulan Millet İttifakı ile "Bakanlık pazarlığı içinde olduğu" iddiasında bulundu.

HDP'nin "Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı" olmak üzere 3 bakanlığa talip olduğunu öne süren Birinci paylaşımına, "kabus gibi" diye yazdı.

1675182210310-ekran-goruntusu-2023-01-31-192311

Birinci'nin gönderisini yanıtlayan HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Saruhan Oluç ise iddiayı yalanlayarak, "Herkesi kendileri gibi siyasi etikten yoksun sanıyorlar" ifadesini kullandı.

AKP'li Birinci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda HDP'nin Millet İttifakı'ndan 3 bakanlık istediği iddiasında bulundu.

Millet İttifakı'nın dün (30 Ocak) açıkladığı 'Ortak Mutabakat Metni'nde yer alan "yerel yönetimler idari ve mali açıdan yeniden yapılandırılacak" ifadesi hakkında "Biz neyin kastedildiğini anlıyoruz" diyen Birinci, "%0.8'lik partiye bir Bakanlık verilecekse, HDP'nin bu talebi, bunların modeline göre akla yakın" diye yazdı.

Birinci paylaşımında yer verdiği iddiada şunlar söyledi:

"Bazı bilgiler geliyor: HDP'nin masayla sıkı Bakanlık pazarlığı içinde olduğuna dair. HDP’nin 3 Bakanlık talebi olduğu söyleniyor. Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı. Kabus gibi...

Bunu bugün yayınladıkları fasiküldeki "yerel yönetimler idari ve mali açıdan yeniden yapılandırılacak" beyanları ile birlikte değerlendirmek lazım. Biz neyin kastedildiğini anlıyoruz. Ancak onlara da soruyoruz. İdari ve mali açıdan yeniden yapılandırma ne demek?

%0.8'lik partiye bir Bakanlık verilecekse, HDP'nin bu talebi, bunların modeline göre akla yakın.

Bir de bu hususu, kamuoyunu hazırlama noktasında, bazı CHP'li milletvekillerinin "HDP'ye Bakanlık verilebilir" sözlerini düşünerek değerlendiriyorum. HDP'nin, masayı ve adayını bu pazarlıkları yapmadan desteklemesi söz konusu bile değildir. HDP siyaseti asimetrik ve derindir. Bunlardan daha girift ve katmanlı siyaset yaparlar. Sözlerime kulak verin..."

HDP'Lİ OLUÇ'TAN YANIT: HERKESİ KENDİLERİ GİBİ SİYASİ ETİKTEN YOKSUN SANIYORLAR

HDP milletvekili Saruhan Oluç, AKP'li Birinci'nin paylaşımına verdiği yanıtta iddiayı yalanladı. "Yalan söylemek bunların fıtratında var" diyen Oluç, "Herkesi kendileri gibi siyasi etikten yoksun sanıyorlar" ifadesini kullandı.

Oluç, iddiaya şu yanıtı verdi:

"Koskoca bir yalan. Yalan söylemek bunların fıtratında var. Hiç kimseyle herhangi bir bakanlık pazarlığı yapmadık, yapmayız. Herkesi kendileri gibi siyasi etikten yoksun sanıyorlar."

1675182174807-ekran-goruntusu-2023-01-31-192245