Mardin’de AKP’li Artuklu Belediyesi Personel AŞ. ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası arasında haftalar süren görüşmeler sonucunda anlaşmaya varılarak, 10 Nisan 2020 tarihinde 296 işçiyi ilgilendiren 3 yıllık Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. DİSK Genel İş Sendikası Mardin Şube Başkanı Rahmi Güneş ve Şube Sekreteri Mahmut Ersan ile belediye adına Artuklu Belediyesi Özel Kalem Müdürü ve Personel AŞ. Genel Müdürü Abdurrahman Çamurtaş arasında imzalanan TİS’in 2020 yılının Temmuz ayı itibari ile yürürlüğe girmesi beklenirken, belediyeden TİS’i reddeden bir açıklama geldi.
 
BELEDİYE SÖZLEŞMEYİ TANIMADI
 
Artuklu Belediye Başkanlığı yaptığı açıklama ile DİSK ile herhangi bir TİS imzalanmadığını öne sürerek, “Bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesaplarından Artuklu Belediyesi ile DİSK arasında sözleşme imzalandığı yönünde asılsız haber ve usulsüz evraklar yayınlanmaktadır. Başkanlığımızca kimseye ön görüşme ve imza yetkisi verilmemiş, belediyemiz hiçbir sendika ile sözleşme imzalamamıştır. Söz konusu sendikanın kamuoyuna ilan ettiği sözleşme evrakları yetkisiz şahısça ve usulüne aykırı olarak imzalanmış, yasal hiçbir geçerliliği olmayan bir sözleşmedir” iddialarında bulunuldu.
 
‘ISLAK İMZALI BELGELER MEVCUT’
 
Konuya dair bilgi veren DİSK Genel İş Mardin Şube Başkanı Rahmi Güneş, imzalanan sözleşmeyi paylaşarak, sendikalarının yetkili sendika olduğunu vurguladı. Bakanlık tarafından yetkili sendika olduklarını gösteren belgenin de ellerinde olduğunu söyleyen Güneş, “Sözleşmede ıslak imzalarımız mevcuttur. Bu sözleşme biri İŞKUR İl Genel Müdürlüğüne, 2 tanesini genel merkezimize, 1 tanesini Artuklu Belediye Başkanlığı’na ve 1 tanesi de şubemizde olmak üzere 5 nüsha olarak düzenlenmiştir. Anlam veremiyoruz. İmzalanmış bir sözleşme. 65 günlük bir zaman zarfında bu sözleşmeyi imzaladık. İmzaladıktan sonra ne oldu bilmiyoruz, belediyeye bir yerden baskı mı geldi? Bizim resmi evraklarımız var. Tek tek bunları ibraz edebiliriz” diye konuştu.
 
İMZA ATAN MÜDÜR SÜRGÜN EDİLDİ
 
TİS imzalama hakkının Anayasal hakları olduğunu belirten Güneş, 1 Temmuz'da sözleşmenin uygulanmaya konulmasını beklediklerini söyledi. Belediyeden işçilerin hakkı ve hukukuna saygı duymalarını beklediklerini ifade eden Güneş, sözleşmeyi imzalayan Özel Kalem Müdürü ve Personel AŞ. Genel Müdürü’nün de belediyeden sürgün edildiği yönünde iddialar olduğunu ifade etti.

Kaynak: MA