Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği MYK toplantısında “Furkan Vakfı” tartışmalara neden oldu.

Bazı MYK üyeleri “Devlet orantısız güç uygulayamaz” derken, Bakan Soylu’nun “Net provokasyon” diyerek itirazlara tepki gösterdiği öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, toplantıda bazı MYK üyelerinin, “polisin sert müdahalesinin yanlış olduğunu” belirterek Soylu’ya, “Siz devletsiniz, devlet orantısız güç kullanamaz” eleştirilerini yönelttiği ifade edildi.

Bunun üzerine de Soylu, “Furkan Vakfı üyelerinin siyasi saiklerle öne çıktığı, eylemin de net şekilde provokasyon olduğu” tepkisini gösterdi.

Soylu’nun toplantıda, “Bu vakfın dini değerleri suistimal ettiğini” anlattığına ve “bakanlığın yaptığı araştırmalarda Kuytul’un dış odaklarca da desteklendiği” bilgisini verdiğine işaret edildi. Toplantıda ayrıca muhalefetin “Bu vakıf eylemi ve 28 Şubat süreci üzerinden hedef alındığı” da anlatıldı.

Öte yandan toplantıda İçişleri Bakanlığı’nın eylemindeki “türbanlı polisin türbanlı bir başka kadına yönelik şiddetine” ilişkin görüntülerdeki polis hakkında işlem yürüttüğü ve “Bu görüntünün de provokasyon amaçlı bilinçli servis edilip edilmediğini de incelediği” iddia edildi.

NE OLMUŞTU?

Alparslan Kuytul’un başında olduğu Furkan Vakfı'nın üyeleri, tutuklu 8 gönüllüsü için Adana Seyhan’da bulunan Cevat Yurdakul Caddesi’nde eylem yapmak istedi.

Aralarında Alparslan Kuytul’un da yer aldığı gruba polis saldırdı. Furkan Vakfı’nın paylaştığı görüntülere göre polis, eylemcileri coplayarak biber gazı ve plastik mermi sıktı.