AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Kadına karşı şiddetin engellenmesi ve sağlık çalışanlarının özlük haklarını düzenleyen yasa teklifimizi Meclis Başkanlığı'na bugün vereceğiz" açıklamasını yaptı.

AKP'li Turan, Meclis'te yaptığı basın açıklamasında, "Kadına karşı şiddetin engellenmesi amaçlayan ve sağlık çalışanlarımızın özlük haklarını düzenleyen kanun teklifimiz ile huzurlarınızdayız. Teklif, kadın cinayetlerinde iyi hal indiriminin kaldırılmasından ısrarlı takipin suç sayılmasına kadar; sağlık çalışanlarımızın özlük haklarından tazminat güvencesine kadar pek çok önemli düzenleme içeriyor. Dün imzaya açılan kanun teklifimizi Meclis Başkanlığı'na vereceğiz. Haftaya komisyonda görüşülmesini ümit ediyoruz. Komisyonun kabulu halinde de bir sonraki hafta Genel Kurul'da görüşmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.  

Turan, tüm partilerden süreçte pozitif yaklaşım beklediğini söyledi.

ERDOĞAN, "MÜJDE" DİYEREK DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sağlık çalışanlarının özlük hakları için yapılacak düzenlemeleri şöyle açıklamıştı:

"İlk müjdemiz sağlık çalışanlarına yapılan saldırılarla ilgili sıkıntıları kati olarak çözecek bir düzenlemedir. Sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personele karşı görevleri dolayısıyla veya sırasında yapılan kasten yaralama suçu CMK kapsamında kataloğa dahil ediliyor.

İkinci müjde olarak sağlık çalışanları ilgili bir mesleki sorumluluk kurulu oluşturuyoruz.

Üçüncü müjdemiz sağlık çalışanlarımızın ücret düzenlemesi ile ilgili. Maaş ödeme sistemlerinde ve maliye haklarında önemli iyileştirmeler sağlıyoruz.

Dördüncü müjdemiz sağlık çalışanlarımızın ücretlerinde yaptığımız bu iyileştirmelerin emeklilerine de yansıyacak olmasıdır. Hemşireler başta olmak üzere lisans mezunu sağlık çalışanlarının 3600 ek gösterge kapsamına alınacak olmalarını da hatırlatmak istiyorum.

Beşinci müjdemiz de aile hekimlerimizdir. Onların da temel ücretlerinde artış yapılacaktır."

KADINA KARŞI ŞİDDETTE 'İYİ HAL' DEĞİŞİKLİĞİ

Ayrıca, kadına karşı şiddet konusunda iyi hal değişikliğine gidiliyor. Yeni düzenlemeye göre şiddet failinin kılık kıyafetine özen göstermesi, takım elbise giymesi, kravat takması gibi şekli davranışlar iyi hal ve indirim nedeni olmayacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 8 Mart'ta konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu bilgileri vermişti:

"Kadınlara karşı şiddet ve mücadelede de yeni adımlar atıyoruz TCK'da düzenlenen takdiri indirim nedenlerini belli konulara m-nasır kılıyor ve maddenin uygulama alanını daraltıyoruz. Faalin pişmanlık içermeyen davranışları takdiri indirim nedeni olarak kabul edilmeyecektir. Failin sadece indirim almaya yönelik duruşmadaki tutum ve davranışları ya şu komikliğe bak, kılın  kıyafeti, kravat takması boyun bükmesi takdiri indirim sebebi olarak dikkate alınmayacaktır. Kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi ve caydırıcılığın sağlanması amacıyla kasten öldürme kasten yaralama işkence ve eziyet suçlarının kadına karşı işlenmesini nitelikli hal kapsamına alarak cezaları artırıyoruz. "