Rusya’nın Voronej kentinde bulunan bir akıl hastanesinde dün gece yangın çıktı. Faciada 23 kişi yanarak hayatını kaybetti. Cumartesi gecesi 23:00 sularında başlayan yangın, kısa sürede ahşap binanın tamamını sardı.

Olay yerine gelen Acil Durumlar Bakanlığı ekipleri, yangını söndürme ve kurtarma çalışmalarına başladı. İlk önce sadece dört hastanın içeride kaldığı açıklandı. Acı tablo sabaha karşı ortaya çıktı. Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets, akıl hastanesinde yaşanan faciada can kaybının çok daha fazla olduğunu ve içeride kalan 23 hastanın yanarak hayatını kaybettiğini duyurdu.

Yangın çıktığında hastanede 70 hasta ve dört hemşire olduğu öğrenildi. Acil Durumlar Bakanlığı, faciada hayatını kaybedenlerin büyük kısmının 60'lı ve 70'li yaşlarda olduğunu açıkladı.

AFP'nin Rossiya 24 televizyonundan aktardığına göre; ölenler, yatıştırıcı verilen yatalak hastalar. Bölgeden bildiren muhabir, hayatını kaybedenlerin uyanamadığını söyledi. Yangına elektrik tesisatında meydana gelen kısa devrenin yol açmış olabileceği belirtildi.