Ankara'da 99 baraj ve HES'in açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan barış metnine imza atan akademisyenleri bir kez daha sert şekilde eleştirdi. Erdoğan, " Kendilerine akademisyen diyen bir grup, bir güruh çıkıp alenen terör örgütü yanında saf tutarak devletine ve milletine kin kustu” ifadelerini kullandı.

Barış İçin Akademisyenler girişiminin barış ve müzakere sürecine dönülmesine yönelik yaptığı açıklamalara ilişkin tartışmalar sürüyor. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından YÖK, rektörler, Sedat Peker ve bazı ülkü ocaklarının harekete geçmişti.

Akademisyenlerin PKK’nin yanında saf tuttuğunu söyleyen Erdoğan, “78 milyon vatandaşımızı, bu bin 100 tane sözde aydından izin alarak, icazet alarak mı yöneteceğiz” dedi.

Erdoğan konuşmalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bu barajların en büyük düşmanı hangi güruhtur biliyor musunuz, bölücü terör örgütüdür ve onu destekleyen siyasetçilerdir ve onu destekleyen akademisyenlerdir.

Her ne kadar bu bildiriyi ülkemizdeki 151 bin akademisyenden sadece bin 200’ü imzalamış da olsa ortaya çıkan durum çok düşündürücüdür.

Kendilerine ‘akademisyen’ diyen bu kitlenin tamamı yalandan, saptırmadan, propagandadan oluşan terör örgütünün dilini, üslubunu kamuoyuna dayatmasıdır.

Terör örgütü adına elinize silah alıp kurşun sıkmanızla, onun propagandasını yapmanız arasında hiçbir fark yoktur. Bunun düşünce ve ifade özgürlüğüyle bir ilgisi kesinlikle bulunmuyor. Bu ülkenin, bu vatanın birliğine beraberliğine karşı olan herkes bilsin ki bizim karşımızdadır.

Çınar saldırısı dahi tek başına terörün ve terör karşısında haysiyetli bir duruş sergilemeyenlerin alçak, ahlaksız, karanlık yüzünü göstermeye yeter.”

‘1100 AYDINDAN İZİN Mİ ALACAĞIZ’

“Biz, 780 bin kilometrekarelik bu vatan topraklarını, 78 milyon vatandaşımızı, bu 1100 tane sözde aydından izin alarak, icazet alarak mı yöneteceğiz. Biz, izni ve görevi milletten aldık. Şimdi de milletin bize verdiği yetkiyi kullanıyoruz, bunu sonuna kadar da kullanacağız.”

“Şimdi bu tablo karşısında terör örgütünün yanında yer almak için ancak o bildiriye imza atan sözde akademisyenler gibi ruhunuzun kirlenmesi, kararması, her türlü insani hasleti yitirmiş olmanız lazımdır. Bu mümkün mü, milletimizin bu mandacı artıklarına hak ettikleri cevabı vereceğinden ben şüphe duymuyorum.”

KILIÇDAROĞLU’NA ELEŞTİRİ

“Ana muhalefet partisinin genel başkanı çıkıyor, terör örgütünün propagandasına alet olmasından duyduğu pişmanlığı dile getiren bir televizyon programcısını ‘dik duramadın’ diye eleştiriyor. Bu genel başkana göre o televizyon programcısı bu durumdan üzüntü duymak bir yana, aynı tavrını sürdürmeli, yani terör örgütünün propagandasına devam etmeliymiş, öyle diyor genel başkan. Biliyorsunuz aynı zat daha önce hendekçi teröristleri de arkadaşı olarak ilan etmişti. Beyefendi bir kazma kürek de sen eline al, sen de git orada hendek açıver.”

SAVCILARA YENİ TALİMAT

“Şimdi buradan ben ilgili kurumlarımıza sesleniyorum. Dün seslendim, bugün de sesleniyorum. İlgili kurumlarımızın da anayasamıza ve yasalarımıza göre açık suç teşkil eden bu ihanet karşısında, anayasal ve yasal gereklerini yapacaklarına inanıyorum. Buradan asla taviz verilemez.”