Sur’da ilan edilen yasak sırasında çocuklarını yitiren aileler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gerçekleştireceği festivale, "Kamyonlarla taşınan molozların içerisinde cenazelerimizi aradık. 7 yıl önce neler yaşandı?" diyerek, halka katılmama çağrısında bulundu. 

Mehmet Güleş'in Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberine göre,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Diyarbakır kayyımı ile birlikte tarihi Sur ilçesinde 8-16 Ekim tarihleri arasında düzenleyeceği “festival”e tepkiler gelmeye devam ediyor. Önemli bir tepki ise 2015 yılında Sur’da ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında çocuklarını kaybeden ailelerden geldi.Sur’da 8 Ocak 2016 tarihinde katledilen ve cenazesi 7 ay sonra ailesine verilen Rozerin Çukur ile 10 Mart 2016’da katledilen ve cenazesi 3 ay sonra ailesine verilen Fırat Çelik’in ailesi, tepkilerini dile getirdi. 

Rozerin Çukur’un annesi Fahriye Çukur, tarihin en büyük acılarının Sur’da yaşandığını şimdi eğlence amaçlı yapılacak festival mi yapılacak diye sordu. Çukuru, “Sur’da çocuklarımız katledildi ve hiçbir şey bırakmadılar. Sur’da kan döktüler kan. Şimdi ‘Kültür Festivali yapacağız’ diyorlar. Önce Sur’da neler yaşandığını aydınlatsınlar” tepkisinde bulundu.

‘KİMSE FESTİVALE KATILMASIN’

Kızı katledildiğinde liseye gittiğini ve daha 17 yaşında olduğunu kaydeden Çukur, “Kızımı ve birçok genci orada katlettiler. Festivali yapanlar bunu düşünüyor mu ki festival yapıyorlar. Kesinlikle kimsenin o festivale katılmaması lazım. Sur’da hala cenazeler var. Anaların hala Sur’da alamadıkları çocuklarının cenazesi var. Sur’da döktüğümüz gözyaşlarımız hala kurumamış. Biz anneler o kurumayan gözyaşlarımız üzerinde eğlence, festival olsun istemiyoruz” dedi. 

‘SUR YOK EDİLDİ’

Diyarbakırlılara seslenen anne Çukur, şöyle dedi: “O festival denilen eğlenceye gitmesinler. Çünkü orası eğlenecek yer değil. Orada yaşanılanları düşünüyorlarsa gitmesinler. Amed halkına sesleniyorum; o festivale gitmeyin. Annelere sesleniyorum; evlat acısının ne olduğunu biliyorsanız oraya gitmeyin.” Festival kapsamında sahne alacak sanatçılara da çağrıda bulunan Çukur, “Eğer sanatçıysa önce orada nelerin olduğunu araştırsın ve düşünsün. Düşünürse orada şarkı söylemez. O bazaltların altında gencecik insanların kanı ve bedenleri var. Ben burada gözyaşı döküyorum, ben orada kan döküyorum ama birileri gidip orada eğlenecek. Bu ahlaki değil. Biz çöpün içinde çocuklarımızın cenazelerini aradık ya… Amed halkı bunu unutmasın. Aileler olarak kamyonlarla taşınan molozların içerisinde cenazelerimizi aradık. 7 yıl önce neler yaşandı? Bir de kültür festivali yapıyorlar. Tüm halk buna karşı çıksın. Sanatçılar başka yerlerde konserlerini versinler. Sur savaşla yok edildi. İçinde çocuklar, bebekler öldürüldü. Amed halkı bunu düşünsün ve Sur’da yapılacak konserlere, festivallere gitmesin” ifadelerini kullandı.

‘AİLELERE CENAZELERİNİ VERSİNLER’

Fırat Çelik’in babası Vezir Çelik ise, oğlunun yaklaşık 100 gün boyunca Sur’un içinde kaldığını ve sonrasında yaşamını yitirdiğini söyledi. 3 ay sonra oğlunun cenazesini alabildiğini dile getiren Çelik, “Ama hala çocuklarının cenazesini alamayan aileler var. Bazı aileler daha çocuklarının kemiklerini dahi alamadı. Yaşadığım sürece Sur’da yaşanılanları unutmayacağım. Sur’da taş üstünde taş bırakmadılar. Cenazeler Sur’un altında kaldı ve hala ailelere verilmemiş. Böyle bir yerde neden festival yapıyorlar? Festival yapacaklarına ailelere cenazelerini versinler. Sanki Sur’da bir şey olmamış gibi bir de festival yapıyorlar. Tüm dünyanın gözü önünde bunlar yaşandı. Bu festival yapılmamalı. Bu yaşananları herkes bilirken, dünya bunu bilirken, bu festivali nasıl hangi yüzle yapabilirler?” diye sordu. 

Çelik, devamında ise Kürt halkı ve özellikle de Diyarbakır halkının söz konusu festivale katılmamasını istedi.