Gelen tepkilerin ardından Ahmet Şık'tan yeni açıklama geldi.

Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık, Medyascope'ta Ruşen Çakır'ın konuğu oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile ilgili konuşan Ahmet Şık, "Kemal Kılıçdaroğlu'nın, alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Hiç kimse 'iktidar oradan söz kurmaz' diye düşünmesin. Bakın bu öyle kötü bir iktidar ki bize her gün Madımak'ı yaşatabilecek bir iktidar" ifadelerini kullandı.

Ahmet Şık'ın bu sözleri sosyal medyada tartışma yarattı.

İktisatçı yazar Mustafa Dönmez, Ahmet Şık'ın sözleriyle ilgili, "Bizim sol mahalleden, Kılıçdaroğlu, istismara açık Alevi kimliğini unutup CB adayı olarak Erdoğan’ın önüne çıkmamalı, türü lakırdıları duyunca üzülüyor insan. 1)Buradan bir uyarı sola düşmez, had bilmeli. 2) KK, bunun istismarını hesap etmeyecek kifayetsiz muhteris biri midir? İnsaf!" ifadelerini kullandı.

CHP eski milletvekili Hüseyin Aygün ise, "Ahmet Şık’ın açıklaması, Alevilere yönelik ayrımcılığın parlamento ve siyaset alanında meşrulaşmasına katkı sağlar. Bu, Erdoğan’ın söyleyebileceği bir sözdü. Oysa Ahmet’in dayısı, Aleviler için canını esirgememişti. Malum liberallerle yakın diyaloğun acı bir meyvesi bu. Yazık.." diye yazarak sosyal medyada tepkisini gösterdi.

CHP üyesi Çağla Biçer de "Ahmet Şık’ın Ruşen Çakır programının ortalarında “Kemal Kılıçdaroğlu‘nun Alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bizler için değil elbette bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmesi gerekiyor” sözünü hayretle ve hatta şoka girerek dinledim. Söyleyeceğim bu kadar." dedi.

AHMET ŞIK'TAN YANIT

Ahmet Şık, Çağla Biçer'in gönderisini alıntılayarak sözlerinin çarptırıldığını söyledi.

Ahmet Şık paylaşımında, "Topluma yayılmış ayrımcılığa ve bundan beslenen siyasetin ötekileştirme/kutuplaştırma üzerinden yarattığı riske dikkat çekmeye çalıştığım bir ifadenin bağlamından koparılıp böyle yorumlanmasına mı, bu saçma yorumun altında birikenlere mi yoksa bunu fırsat bilenlere mi şaşırmalı?" dedi.