Paris’te Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne yönelik saldırıyı protesto eden kitleye Fransız polisi saldırdı. Saldırılarda yaralananların ve gözaltına alınanların olduğu belirtiliyor. 

Fransa’nın başkenti Paris’te Strasbourg Saint Denis Mahallesi’nde bulunan Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne ve Kürt işyerlerine yönelik silahlı saldırıda 3 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi de yaralandı. Yaşamını yitirenlerin ve yaralıların henüz isimleri öğrenilemezken, polis dernek çevresini çembere aldı. 

Saldırıyı duyan Kürtler ve Kürt dostları kültür merkezinin önünde toplandı. Polis kimsenin bölgeye yaklaşmasına izin vermezken, saldırıyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığı belirtildi. 

Öte yandan Tourcoing’de bir karakolu ziyaret eden Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Paris’te olay yerine gideceğini açıkladı. Fransız hükümetinden bazı yetkililerin olay yerine gelmesiyle Fransız polisi, protestocuları olay yerinden uzaklaştırmak istedi. Ancak kültür merkezinin önünden ayrılmak istemeyen kitle "Katil Erdoğan", "Şehit namırın" ve "Biji serok Apo" sloganları attı. 

FRANSIZ POLİSİNDEN SALDIRI 

Fransız polisi kitleye karşı göz yaşartıcı gaz bombası kullandı. Yakın mesafeden atılan gaz bombalarından çok sayıda eylemci yaralandı. Eylemciler, Fransız polisine taşlarla karşılık verdi. Atılan taşlardan polislerin de yaralandığı belirtildi. Öte yandan eylemler sürerken çevredeki araçların da “Biji Kurdistan” sloganlarıyla ateşe verildiği görüldü. 

Çok sayıda gözaltının olduğu belirtiliyor. Kültür Merkezi ve çevresinde eylemler devam ediyor. 

MARSİLYA'DAKİ PROTESTOYA DA ENGEL

Fransa polisi, Marsilya’da katliamı protesto etmek amacıyla toplanan kitleye de saldırdı. Protesto alanından yapılan canlı yayınlarda birkaç göstericinin yaralandığı görüldü.Fransız polisinin saldırısına rağmen protestocular alanı terk etmeyerek yürüyüşe devam ediyor.

Ayrıca Fransa, Brüksel ve birçok merkezde de protestolar başladı.

Kaynak: MA