Güney Afrika’da insan atalarının en eski ve en eksiksiz iskeletlerinden biri olan “Little Foot (Küçük Ayak) ortaya çıkarıldı.

Araştırma ekibi, Küçük Ayak’ın iskeletini kazmak, temizlemek ve bir araya getirmek için 20 yılı aşkın bir süredir çalışıyor.

Küçük Ayak’ın kesin yaşı tartışılıyor ancak Güney Afrikalı bilim insanları, kalıntıların 3.67 milyon yıllık olduğunu söylüyor. 

Eğer bu doğruysa, Küçük Ayak, Etiyopya’da bulunan ünlü australopithecus afarensis bireyi Lucy’den 500.000 yıl daha önce yaşamıştı.

Küçük Ayak ve Lucy, aynı cinse (Australopithecus) ait olsalar da, farklı türlerdi. Bilim insanları bunun, insan atalarının, önceden düşünülenden çok daha geniş bir Afrika alanına yayılmış olduğunu gösterdiğine inanıyor.

Küçük Ayak, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük şehri Johannesburg’un kuzeybatısındaki Sterkfontein mağaralarında keşfedilmişti.

Küçük Ayak’ın, bu mağaralardan birinden aşağı düşen genç bir kız olduğu sanılıyor.

Araştırma ekibinin öncüsü Profesör Ron Clarke, “Küçük olabilir ancak çok önemli. Çünkü her şey, küçücük bir kemiğin bulunmasıyla başladı ve bu, bizim kökenlerimizi anlamamız konusunda bize yardımcı oluyor.” diyor.

Fosilleşmiş kemikler aşırı hassas olduğu için, bu kemikleri mağaradan çıkarmak oldukça zorlu bir süreçti. Kemikler “son derece yumuşak” ve “doğal beton benzeri bir malzemeye” gömülmüştü.

“Bu kemikleri ortaya çıkarabilmek için iğne gibi çok küçük aletler kullandık. Bu yüzden bu kadar uzun sürdü. Sanki kabarık bir pastayı betondan çıkarmaya benziyordu.”

Küçük Ayak’ın tüm iskeleti, kısa kolları ve küçük elleri ile onun bir kuyruksuz maymundan daha çok bize benzediğini gösteriyor. Ayrıca muhtemelen ağaçlarda uyuyordu.

Aile ağacımızda tam olarak hangi kısma oturduğu ise hala üzerinde çalışılan bir konu. Ancak, iskeleti tüme yakın olarak kendisinden çok uzaktaki Etiyopya’da bulunan ünlü Lucy’den daha yaşlı. Bu da, atalarımızın neredeyse kesin olarak Afrika’da çok geniş bir alana yayılmış olduğu anlamına geliyor.

Bilim insanları, teorilerini küçük fosil parçaları üzerine oturtuyordu, ancak Güney Afrika mağaraları hızla bir “hazine” olma yolunda ilerliyor ve türlerimizin nasıl geliştiğine dair anlayışımızı yeniden yazmaya yardımcı oluyor.

Kaynak: