Taliban'ın ülkede kontrolü ele geçirmesinin ardından bu sözlerle dünyaya seslenen Afganistan'da Maydan Wardak eyaletinin belediye başkanı ve kadın hakları savunucusu Zarifa Ghafari Almanya'nın Kuzey-Ren Vestfalya (KRV) eyaletine ulaştı.

dw.com'da yer alan habere göre, eyaletin başbakanlık ofisinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, Ghafari'nin pazartesi akşamı ailesi ile birlikte Köln-Bonn Havalimanı'na ulaştığı, ardından da KRV Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) başbakan adayı Armin Laschet ile görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, Taliban'dan kaçan Ghafari'nin Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde "korunacağı" denildi.

1992 doğumlu Ghafari, geçen hafta dramatik koşullar altında Kabil Havalimanı'na ulaşmış, oradan önce Pakistan'ın başkenti İslamabad'a, sonra da İstanbul'a gitmişti.

KRV Başbakanı Laschet, Ghafari'yi "Afganistan'ın en mücadeleci kadınlarından biri" olarak tanımlayarak, "Afganistan'daki kadınların karşı karşıya olduğu kaderi hep aklımızda tutmak ve Taliban'a nasıl baskı yapacağımız konusunu görüşmek zorundayız. Ayrıca daha fazla kadına ülkeden ayrılabilmeleri için yardımcı olmalıyız" dedi.

TALİBAN TEHDİT ETMİŞTİ

Taliban, sık sık Ghafari'yi tehdit eden açıklamalar yayımlamış ve devamında çok sayıda suikast girişimi gerçekleştirmişti.

Tehditlerin artması üzerine Ghafari'ye Kabil'deki Savunma Bakanlığı'nın güvenliği altında yeni bir iş verilmişti.

Afganistan'da 2018 yılında Meydan-ı Vardak vilayetinin en genç ve ilk kadın belediye başkanı olan Zarifa Ghafar'ye Taliban sık sık tehdit açıklamaları yayımlamış ve devamında çok sayıda suikast girişimi gerçekleştirmişti

TALİBAN YASAKLARI

Ghafari ise İngilizce yaptığı açıklamada Alman hükümetine teşekkür etti. Kadın hakları savunucusu, Alman hükümetinin kendisinin ve ailesinin hayatını kurtardığını söyledi ve Almanya'da "göçmen olarak bulunmadıklarını" söyledi.

2018 yılında henüz 26 yaşındayken Afganistan'ın en genç belediye başkanı olan Ghafari, cesareti nedeniyle ABD Dışişleri Bakanı tarafından da ödüle layık görülmüştü. Asker bir baba ile fizikçi bir annenin kızı olan Ghafari, Pakistan'da ekonomi eğitimi aldıktan sonra ülkesinde Afganistan kadınlarını destekleme amacıyla "APAW" adlı bir kadın örgütü kurmuştu.

Taliban'ın ülkede yeniden kontrolü ele geçirmesi sonrası on binlerce kişinin ülkeyi terk etmeye çalıştığı bildiriliyor. Özelikle kadınlar, Taliban rejimi altında haklarının yeniden elinden alınması ve Taliban'ın yönetimde olduğu 1996-2001 yılları arasında olduğu gibi radikal İslamcı uygulamaların geriye dönmesinden endişe ediyor.

Taliban döneminde, genç kızların okula gitmesi, kadınların yanlarında bir erkek olmadan evden çıkması ve çalışması yasaklanmıştı.