Uluslararası Af Örgütü TBMM’de kabul edilen ‘İç Güvenlik Paketi’ne ilişkin açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Kabul edilen bir güvenlik paketi, muhalif görüşleri sindirmek için kolluk kuvvetlerine silah kullanma ve insanları gözaltına alma hususunda geniş ve tehlikeli yetkiler veriyor” ifadelerine yer verildi.

Paketin halihazırda göstericilere karşı yaygın bir şekilde kullanılan keyfi gözaltı pratiğini kolaylaştıracağını ve daha fazla insan hakları ihlalinin önünü açacağını belirten Af Örgütü, bunlar arasında siyasi amaçlı cezai soruşturmalar ve yaşam hakkı ihlallerini örnek gösterdi.

Konuyla ilgili olarak Uluslararası Af Örgütü Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner, bu otoriter kanunların Meclis’ten geçmesiyle korkularımız gerçekleştiğini belirterek, “Hayati tehlike içermeyen durumlarda mülkiyeti korumak için polise ateşli silah kullanımı yetkisi verilmesi, muhtemelen daha fazla yaşam hakkı ihlaline yol açacaktır” dedi.

“ZAMANLAMA MANİDAR”

14 farklı yasaya ve kararnameye değişiklik getiren paketin, yoğun tartışmalar sonucu Meclis’ten geçtiğini ifade eden örgüt, genel seçimlerin tarihine dikkat çekerek zamanlamanın manidar olduğunu belirtti.

Genel seçimlere çok yakın bir tarihte geçen bu paketin, yetkililere muhalif görüşleri sindirmek için yeni güçler sunacağına dikkat çeken Gardner, “Bu paketin kanunlaşmasına imza vermek, ifade ve toplanma özgürlüğü haklarını kullananlara karşı ihlallerin gerçekleşmesine yeşil ışık yakacaktır” dedi.

Kamuyounda ‘İç Güvenlik Paketi’ olarak bilinen “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” tasarısı, 17 Şubat’tan beri Meclis’te yoğun tartışmaların öznesi olmuştu.

Af Örgütü tarafından yayınlanan açıklamanın ingilizce metinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.