Rabia Naz Vatan’ın 12 Nisan 2018’de Giresun Eynesil’deki evinin önünde ağır yaralı halde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmesine ilişkin soruşturmada, kamuoyunun da yakın takibiyle nihayet ilerleme sağlandı. Rabia Naz’ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 60 tanık bir kez daha dinlenecek. Olay yeri incelemesi yapan polisler hakkında soruşturma başlatılırken, adli kaynaklara göre intihar düşük bir ihtimal. Giresun İl Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’nde görevli 5 kişilik polis ekibine soruşturmada görev verildi.

1 yıldır soruşturmayı yürüten savcılık makamından bugüne kadar yapılan açıklamalarda, henüz 11 yaşındaki Rabia Naz’ın intihar ettiği ihtimali öne çıkarılmıştı.

Habertürk’te yer alan habere göre Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Eynesil Emniyeti’nden ilk incelemeyi yapan bir kısım polis hakkında olay yerinde gerekli güvenlik önlemini almadıkları ve hastaneye gidip ardından dönerek inceleme yaptıkları gerekçesiyle ‘görevi ihmal suçundan soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında polis memurlarının ifadesi alındı.

Soruşturma kapsamında 60 kadar tanık dinlenmişti. Rabia Naz’ı ilk gören ve soruşturma kapsamında dinlenen tanıklar, eksik noktaların tamamlanması için polisler tarafından tekrar dinlenecek.

İNCELENEN İHTİMALLER

Soruşturma kapsamında Rabia Naz’ın evinin çatısının sol tarafında bulunan bahçe tarafına düşmüş olabileceği de inceleniyor. Düştükten sonra bahçe kısmından sürünerek binanın ön tarafına sürünerek gelmiş olabileceği ihtimali de polislerce değerlendiriliyor. Ancak ayakkabısının bahçe kısmının bitiminde değil, yaralı olarak bulunduğu bölgede bulunması bu ihtimali düşürüyor.

Küçük kızın intihar etmiş olma olasılığı ise düşük bir ihtimal olarak görülüyor.

Ölüm sebebi düşme mi, trafik kazası mı araştırılırken, Rabia Naz’ın ölümü şüpheli bir durum olarak değerlendiriliyor.

Hacettepe Üniversitesi’nin ‘trafik kazası sonucu ölüm bulgusu’ olma ihtimaline karşı hazırlanan hukuki mütaalaya ilişkin mütalaayı hazırlayan uzmanlar dosyada tanık olarak dinlenecek.

DNA İNCELEMESİ YAPILIYOR, İSTANBUL’DAN RAPOR BEKLENİYOR

Baba Şaban Vatan’ın kızına araba çarptıktan sonra metruk bir binada üzerinin temizlendiği iddiasının üzerine metruk binada bulunan kadın sıvısı ile Rabia Naz’ın DNA eşleşmesinin uyuşup uyuşmayacağına dair çalışmalar Trabzon Adli Tıp Kurumu’nca inceleniyor.

İstanbul Adlı Tıp Kurumu’ndan Rabia Naz’ın ölüm sebebi, evinin çatısından düşüp düşemeyeceği, trafik kazası bulgusu olup olmadığına dair rapor bekleniyor.