Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Gülbahçe Mahallesi’nde, dün akşam saatlerinde Obalar Caddesi Kanal mevkiindeki evinde uğradığı silahlı sonucu Hüda-Par ve Adana Kalem Vakfı üyesi Ethem Türkben’in öldürülmesi sonrası, aynı mahallede bulunan HDP binasına dönük saldırı gerçekleştirildi.

Türkmen’in öldürülmesi sonrası gece saat 01.30 sıralarında HDP Dumlupınar Mahalle Temsilciliği’nin önüne gelen kimliği belirsiz kişi veya kişiler, parti binasını silahlarla tarayıp, ses bombası attı.

Saldırıyı gerçekleştiren saldırgan ya da saldırganlar daha sonra olay yerinden kaçarak uzaklaştı.

Bir görgü tanığının anlatımlarına göre, parti binasının önüne siyah renkli plakası alınamayan bir araçla gelen yüzleri maskeli 3 kişi, önce ellerindeki pompalı tüfek ve tabancalarla o sırada kapalı durumda olan parti binasını kurşun yağmuruna tutup, ardından da ses bombası atarak, olay yerinden geldikleri araçla kaçtı.

Saldırı sonrası olay yerine gelen polisler, parti yöneticileri haber verip, saldırıyla ilgili tutanak tuttuktan sonra gitti.

Parti binasına saldıranlarla ilgili harekete geçilip, geçilmediği konusunda henüz bir bilgi alınamazken, aynı saatlerde polis ise birçok adrese eş zamanlı baskınlar düzenledi. Yapılan baskınlarda gözaltına alınanların olup, olup olmadığı konusunda şu ana kadar henüz bilgiye ulaşılamadı.

Öldürülen Türkben’in cenazesi ise otopsi işlemi için Adana Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Morgu çevresinde çok sayıda polis konuşlandırılırken çok sayıda kişi kurum önünde toplanmaya başladı. Buradaki işlemlerin tamamlanması halinde Türkben’in bugün Adana’da gömülecek.