Adana Tabip Odası Başkanı: Neredeyse her ailede virüslü kişi var

Tabip Odası Başkanı Menteş, "Hastaları yatıracak yer bulamıyoruz. Yoğun bakımlarımız dolu" dedi

Güncel 13.09.2020 - 15:42 13.09.2020 - 15:42

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile ortak açıklama yapan İl Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş “Neredeyse her ailede virüslü kişi var” açıklaması yaptı.

Adana Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Selahattin Menteş ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar kentteki Coronavirus salgınına ilişkin ortak açıklama yaptı.

Belediye Başkanı Karalar, Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş ve yönetimini makamında kabul etti.

Sağlıkçıların mücadelesine değinen Karalar, zorlu geçen pandemi sürecinde en zor durumda olanların sağlık çalışanları olduğunu ifade ederek, “Çünkü tehlikeyle direkt karşı karşıyasınız. Çalışma saatini bir kenara bırakmış, insanların iyileşmesi için çaba harcıyorsunuz. Eşinizden, çocuklarınızdan feragat ediyorsunuz. Bu anlamda takdire şayan kesim sizsiniz. Bizim sizlere sonsuz teşekkür etmemiz gerekiyor. Bizler her zaman sizlerin hizmetinde ve yanınızda olmaya devam edeceğiz. Türkiye’deki yoğun vakaya rağmen ölüm sayısı çok artmıyorsa bu bizim hekim ve sağlık çalışanlarımızın sayesinde olmaktadır” dedi.

‘ÖLÜM RAPORLARINDA COVİD-19 YAZMADIĞI İÇİN…’

Son aylarda ölen insan sayısının arttığını söyleyen Karalar, “Yaşlı nüfus sayımız giderek artmaktadır. Bu paralelde ölüm oranı da artmaktadır. Hastanelerden gelen ölüm raporlarında Covid-19 yazmadığı için Mezarlıklar Daire Başkanlığı doğal olarak Covid-19’dan öldü yazamıyor. Raporlarda vefat nedeni ‘bulaşıcı hastalık’ yazdığı için cenazeleri Covid-19’dan ölmüş gibi gömüyoruz. Böyle olunca da Covid-19’dan ölenlerin sayısının az gösterildiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

NEREDEYSE HER AİLEDE VİRÜSLÜ KİŞİ VAR’

Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş de, hastanelerin dolu olduğunu belirterek, kentteki durumu şöyle anlattı:

“Üzülerek söyleyebilirim ki Covid-19 pandemisi Adanamızda en kötü dönemini yaşıyor. Neredeyse her ailede virüslü kişi var. Hastanelerde Covidli hastalar için ayrılan yerlerin tamamı dolu durumda. Halen yeni vakalar geliyor. Hastaları yatıracak yer bulamıyoruz. Yoğun bakımlarımız dolu. Evlerinde karantinada olan insanlar var. Acillerde görev yapan doktor arkadaşlarımız, göğüs, enfeksiyon ve anestezi uzmanları çok yıprandı, acil doktorlarımız bir çıkmaz içindeler. Tüm hekim ve sağlık çalışanları tükenmişlik içerisindeler. Söylenecek her iyi söze ve desteğe ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@