Taliban'ın Afganistan'daki ilerleyişi sürerken, Türkiye'nin Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini sağlama önerisi tartışılmaya devam ediyor.

Bu havalimanındaki güvenlik Batı dünyasının Afganistan'da varlık göstermeye devam etmesi açısından kritik sayılırken, Avrupa Birliği'nin (AB) geçmişteki Ankara temsilcilerinden Fransız diplomat Mark Pierini, bu görevin Türk ordusunun yapısına aykırı olduğunu savundu.

'TÜRKİYE AFGANİSTAN'DA MUHARİP GÖREV ÜSTLENMEDİ'

VOA Urdu Bölümü'ne konuşan Pierini, "Mevcut tehlikeler göz önüne alındığında, bu Türk ordusunun yapısına aykırı, çünkü uluslararası operasyonlarda Müslümanların birbirine asla silah çekmesini istemiyorlar. Geçmişte Afganistan ve 2011’de Libya’daki operasyonlara baktığımızda da Türkiye asla muharip görev üstlenmedi" dedi.

Pierini, "Bir yandan bakarsanız bu birinci derecede öncelikli jeostratejik öneme sahip. Diğer yandan da riskli, ama yerel düzeyde Kabil havaalanının güvenliği için siyasi bir öneride bulunuyorsunuz. Elbette Kabil havaalanı Amerika, NATO ve Batı için önemli çünkü Afgan başkentine erişim sağlıyor" ifadelerini kullandı.

'TALİBAN'IN TÜRK KUVVETLERİNE SALDIRMASI KAÇINILMAZ'

Büyükelçi Pierini’ye göre Kabil havaalanı Amerika, NATO ve batı ülkeleri için çok önemli. Ancak çekilmeden önce siyasi bir anlaşma sağlanamazsa, Taliban’ın Türk kuvvetlerine saldırması kaçınılmaz. Yakında bir anlaşma da görünmezken, Piereni bu noktada akla 'Türkiye’nin bu işten ne kazancı olacağı' sorusunun geldiğini belirtildi. Pierini, "Türkiye risk almaya karar verdi ve NATO’yla Amerika’ya şu öneriyi sundu: Rus füzeleri satın almasından sonra NATO içindeki durumunun yeniden dengeye oturmasını istedi. Bana da sorarsanız bu füzeler, NATO sistemleriyle uyum sağlamıyor" dedi.

Kaynak: Amerika'nın Sesi