NATO zirvesine katılmak için yurtdışında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, YPG ve PYD’nin, PKK, El Kaide ya da IŞİD ile farkı olmadığı sözlerine karşın ABD, PYD ve YPG’ye ilişkin bakışlarının değişmediğini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında, ABD’nin PKK’yi “yabancı bir terör örgütü” olarak gördüğünü, PYD ve YPG’yi ise “terör örgütü olarak görmediklerini” söyledi.

Kirby, “Dışişleri Bakanı John Kerry’nin de katılacağı NATO zirvesine Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da gidiyor. Erdoğan, temel amaçlarından birinin zirveye katılan liderlere YPG ve PYD’nin, PKK ya da IŞİD gibi terör örgütlerinden biri olduğunu anlatmak olduğunu söyledi. Buna yaklaşımınız nedir?” sorusuna verdiği yanıtta, ABD’nin YPG ve PYD’ye yönelik bakış açısının değişmediğini ve bu örgütleri “terör örgütü olarak görmediklerini” söyledi.

'YPG VE PYD İLE GÖRÜŞLERİMİZDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK' 

John Kirby, “Varşova’da yapılacak görüşmelerin önüne geçmek istemiyorum. Biz PKK’yi terörist örgüt olarak görmeyi sürdürüyoruz. Dün de söylediğim gibi, Türkiye’nin PKK’nin terör eylemlerinden dolayı kendisini, vatandaşlarını savunma hakkı ve sorumluluğu var. PKK’ye şiddet eylemlerine son verme ve müzakerelere geri dönme çağrımız devam ediyor. YPG ve PYD ile görüşlerimizde bir değişiklik yok. Onları terörist örgüt olarak görmüyoruz” diye konuştu.