İngiltere ve İran vatandaşı olan BBC Farsça çalışanı Rana Rahimpour, ABD'nin vize muafiyetine getirdiği yeni kısıtlamalar nedeniyle Londra'dan kalkan ABD uçağına alınmadı.

ABD'nin yeni uygulamaya göre aralarında İngiltere'nin de bulunduğu, çoğu Avrupa ülkesi, 38 ülkenin vatandaşlarından son beş yılda Irak, Suriye, İran ve Sudan'a girmeleri durumunda ABD'ye girişlerinde vize istenecek.

Bu dört ülkeden birine ait çifte vatandaşlıkları bulunanlara da vize koşulu getirilecek.

Vizesi olmadığı gerekçesiyle ABD uçağına alınmayan çifte vatandaş gazeteci Rahimpour, büyükelçilikten yeni düzenlemeyle ilgili verilen tavsiyenin çok açık olmadığını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yeni kuralların 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacağı yazıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde ise 'yetkililerin değişiklikleri uygulamaya başladığı' ifade ediliyor.

Rahimpour'a ise İran vatandaşlığının ABD'ye seyahatine engel oluşturduğu, ancak havaalanında vize muafiyetinden sorumlu birimle iletişime geçmesinin ardından söylendi.

Rahimpour'un iki kuzenin de uçuşuna izin verilmedi. Rahimpour ve yakınları, ABD'deki bir akrabasının doğum günü partisine katılmak için Londra Heathrow havaalanından kalkan uçağa binmeyi planlıyordu.

'ADALETSİZ'

Rahimpour yeni vize kurallarını "çok adaletsiz" olarak tanımladı ve düzenlemenin evlilik veya aile yoluyla vatandaşlık alan İranlıları kısıtladığını söyledi.

Rahimpour Twitter hesabından "Tamamen İngiliz olan kızım da Amerikalı kuzeninin doğum gününe katılamıyor çünkü annesi İran'da doğdu" yazdı.

Irak, Suriye ve Sudan vatandaşlarını da etkileyen yeni kurallar tepki çekti.

Yeni düzenlemeler, Paris saldırıları sonrası artan güvenlik kaygıları nedeniyle getirildi.

Avrupa Birliği ve üye ülkelerin ABD Büyükelçilikleri vize kararı hakkında yayımladıkları ortak bildiride çifte vatandaşlıkları olanlar için "orantısız ve adaletsiz bir uygulama" olacağı uyarısında bulunmuş özellikle de gazeteciler, insani yardım çalışanları ve iş amaçlı seyahat edenlerin olumsuz etkileneceği belirtilmişti.

Son beş yıl içinde Suriye, Irak, İran ve Sudan'a seyahat ettikleri için ABD'nin vize talep edeceği 38 ülke arasında İngiltere'nin yanı sıra Fransa, İsveç, Avusturya, Almanya, İtalya, İspanya, Güney Kore, Tayvan, Norveç ve Hollanda'da da var. (Kaynak: BBC Türkçe)