Hindistan’da düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları toplantısına Ukrayna’daki savaş ile ilgili ABD ve Rusya arasında yaşanan atışmalar damga vurdu.

G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı, 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli depremlerde Türkiye’de ve Suriye’de yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir yıl önce savaşın başlamasından beri ilk defa kısa da olsa bir araya geldi.

BBC Türkçe'deki habere göre Blinken’ın Lavrov’a, “ABD’nin Ukrayna’yı ne kadar sürerse sürsün destekleyeceğini” söylediği aktarıldı.

ABD’nin Dışişleri Bakanlığı’ndan kıdemli bir yetkili görüşmenin 10 dakika sürdüğünü belirtti.

Blinken’in Rusya’da hapiste olan ABD vatandaşı Paul Whelan’ın serbest kalması ve Rusya’nın çekildiği nükleer silah kontrol antlaşmasına geri gelmesi gerektiğini aktardığı açıklandı.

Lavrov’un cevabının ne olduğu ise ifade edilmedi. Aynı yetkili, Rusya’nın pozisyonunu yakın zamanda değiştireceğine dair bir işaret olmadığını da ekledi. İkili en son geçen yıl Ocak ayında Cenevre’de bir araya gelmişti.

Toplantılar süresince ABD’nin ve Rusya’nın dışişleri bakanları karşılıklı birbirlerini suçladı.

LAVROV BATIYI SUÇLADI

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise batıyı suçladı. Basına bir açıklama yapan Lavrov "Açıklama engellendi. Hindistan başkanlığının belirttiği üzere tartışmanın sonucu toplantı özetinde yer alacak" dedi.

Lavrov'a göre ortak bir sonuç bildirgesi, diğer konular haricinde Rusya'nın Kuzey Akım Boru Hattı'na kimin sabotaj düzenlediğine dair soruşturma yapılmasında ısrar etmesi nedeniyle başarısız oldu. Lavrov Batılı ülkeleri "şantaj ve tehditle" çalışmakla suçladı.

Berlusconi hastaneye kaldırıldı Berlusconi hastaneye kaldırıldı

Her iki G20 üyesi Rusya ve Çin, ortak bildirgede "Rus birliklerinin Ukrayna topraklarından tamamen ve koşulsuz çekilmesi" pasajının yer almasına karşı çıktı.

Bu yıl G20 başkanlığı yapan Hindistan'ın Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar Ukrayna konusundaki fikir ayrılıklarının aşılamadığını, ancak Hindistan’ın konferansa dair bir sonuç metni kaleme alacağını söyledi.