Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Ukrayna’nın Rusya ordusunu işgal ettiği ülke topraklarından, tamamen çıkarma olasılığını düşük gördüğünü bildirdi.

Mark Milley, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın, Rusları Kırım da dahil olmak üzere ülkenin tamamından sürme olasılığı, askeri açıdan kısa vadede çok yüksek değil" dedi.

Amerikalı general, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşında tüm cephelerde başarısız olduğunu belirterek, Moskova’nın Kiev’in sivil enerji alt yapısına yönelik saldırılarının “savaş suçu” teşkil ettiği görüşünü dile getirdi.

"ÇİN'İN TAYVAN'A SALDIRMASI STRATEJİK HATA OLUR"

ABD ve Çin arasında Tayvan yüzünden çıkan gerginliğe de değinen Milley, Çin’in Tayvan’a saldırmasının Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması gibi “stratejik bir hata” olacağını söyledi.

Çin’in Tayvan’a olası saldırısına ilişkin yorum yapan Mark Milley, “Bence bu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptığı gibi ihtiyatsızca olur, politik bir hata, jeopolitik bir hata ve stratejik bir hata olurdu” ifadesini kullandı.

Kaynak: euronews