ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) geçtiğimiz Cumartesi günü aldığı 'insani yardımların yapılabilmesi için 30 günlük ateşkes' kararına ilişkin açıklama yaptı.

Ateşkes kararının tüm Suriye'yi kapsadığını söyleyen, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Afrin operasyonunu gerçekleştiren Türkiye'ye, BMGK'nın 15 üyesinin oy birliğiyle aldığı ateşkes tasarısını 'iyice okuma' tavsiyesinde bulundu.

Karara imza atan tüm BMGK üyesi ülkeleri sayan Nauert, "Rusya ateşkes kararına evet oyu vermesine karşın Esad rejimine desteğini sürdürmekte. Bu, büyük bir sorun. Ateşkes 'insani yardım' kapsamında tüm ülkeyi kapsıyor. Yalnızca IŞİD, el Kaide, el Nusra Cephesi ve bunlarla ilgili grup ve kişiler ateşkes kapsamı dışında" dedi.

Nauert, "Türkiye'nin Afrin harekatının ateşkes kapsamında olup olmadığı" sorusuna verdiği yanıtta, "Türkiye bu mutabakatı iyice ve yeniden okumalı. Karar, 30 gün boyunca Suriye'nin her tarafında ateşkesi öngörüyor. Türkiye'ye, BMGK'nın aldığı ateşkes kararını yeniden okumalarını tavsiye ederiz" diye konuştu.

Kaynak: Evrensel