ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Kiev yönetiminin Rusya'nın mevzilerinin ardını vurabilmesi amacıyla Boeing şirketinin ABD'nin cephaneliğinde bol bulunan füzelere takılabilecek ucuz ve küçük hassas bombalar temin etme önerisini değerlendiriyor.

Reuters’ın özel haberine göre silah endüstrisi kaynakları, Kiev yönetiminin daha fazla sofistike silah talebi karşısında cephaneleri tükenen ABD ve diğer müttefik ülkeler bir dizi yeni planı gündemlerine aldı.

ABD’li havacılık ve savunma sanayi üreticisi Boeing, Karadan Fırlatılan Küçük Çaplı Bomba (GLSDB) olarak adlandırılan silahın Ukrayna ve müttefik Doğu Avrupa ülkeleri için üretime alınması adına Pentagon’a teklifte bulundu.

150 KİLOMETRE MENZİLE ULAŞABİLİYOR

Reuters'ın ulaştığı belgelere ve konuyla ilgili bilgi veren üç ayrı kaynağa göre, ABD Ukrayna'ya GSLDB silahını 2023'ün bahar aylarında teslim edebilir.

GBU-39 küçük çaplı bombalar ve M26 roket motorunun birleştirilmesinden meydana gelen bu silah 150 kilometre menzile ulaşabiliyor. Bu nedenle Ukrayna güçlerinin Rus mevzilerinin arkasındaki hedefleri vurabilmesine imkan tanıyabilir. Hem bu bombaların hem de üzerine takıldığı roketin ABD ordusunun cephaneliğinde bol sayıda bulunduğu da ifade ediliyor.

Ukrayna daha önce ABD’den yaklaşık 300 km menzile sahip ATACMS güdümlü füzelerinden almak istemiş ancak ABD talebe sıcak bakmamıştı.

Bu durumun en temel sebebi 300 kilometre menzilli ATACMS füzesinin, Rusya Federasyonu’nun kara sınırlarının içerisindeki bölgelere de ulaşabilecek olması. Böyle bir durumun yaşanması durumunda Rusya’nın verebileceği tepki sebebi ile ATACMS’lar Ukrayna’ya sevk edilmedi.

GLSDB FÜZELERİNİN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

SAAB AB ve Boeing Co şirketlerince üretilen GLSDB füzeleri 150 kilometrelik menzile sahip. SAAB'ın internet sitesindeki bilgilere göre GPS ile yönlendirilen GLSDB füzeleri elektronik sinyal bozucularının bir kısmından etkilenmiyor ayrıca tüm hava şartlarında kullanılabiliyor. Zırhlı araçlara karşı kullanılabileceği de belirtilen silahın savaş başlığı olan GBU-39 bombaları, sahip olduğu kanatlar ile havadan atıldığında 100 kilometre süzülebiliyor ve çapı 1 metreden küçük hedefleri vurabiliyor.