ABD Dışişleri Bakanlığı, IŞİD’ın Irak’taki ilerlemesinden son derece endişe duyduklarını belirtti….

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın toplantısında gündemdeki konulara değindi.

Irak’taki gelişmelere değinen Jen Psaki, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak’taki ilerlemesinden son derece "endişe duyduklarını" belirtti.

“IŞİD Yalnızca Irak ve Suriye için değil, tüm bölge için bir tehdit. Irak’taki ilerlemesi de gösteriyor ki tüm taraflar ortak düşmana karşı mücadele etmeli, bu teröristleri halktan ayırmalı.”

FEDERE KÜRDİSTAN PETROLÜ

Gözden kaçırmayın

Maymun çiçeği virüsü: Belçika'da 21 gün zorunlu karantina kararı Maymun çiçeği virüsü: Belçika'da 21 gün zorunlu karantina kararı

Federe Kürdistan petrolünün uluslararası piyasalara sevkiyatının sürmesi ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta, Türkiye ‘nin, Federe Kürdistan’dan petrol ithal ederek uluslararası piyasaya sürmesini desteklemediklerini söyledi.

“Biz başından beri çok açık olduk ve hala aynı pozisyonumuzu koruyoruz. Irak federal hükümetinin onayı olmaksızın yapılan ihracatları desteklemediğimizi başından beri belirttik, şimdi de desteklemiyoruz. Petrol alım satım işine girişen taraflar çok ciddi potansiyel yasal risklerle karşı karşıyalar.

“Uluslararası toplum ve özel sektör için durumun çok net olduğunu düşünüyorum. Gayet açık ki, herkes kendi kararını kendisi verecek.”