Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, Türkiye’nin sunduğu teklifle ilgili ortak bir anlayışa vardıkları belirtildi.

AB devlet ve hükümet başkanlarının Türkiye’nin 7 Mart’ta sunduğu sığınmacı krizine köklü çözüm getirecek ve AB-Türkiye arasında işbirliğini güçlendirecek teklifini değerlendirip, bir anlaşmaya varmaya çalıştıkları AB Liderler Zirvesi’nin ilk günü sona erdi.

Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AB’nin teklife dair pozisyonu konusunda bir uzlaşıya varıldığını ve bunun sabah saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunulacağını belirtti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz Brüksel'de "AB Türkiye ile anlaşmaya varacak" şeklinde açıklama yapmıştı.

NE OLACAK?

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Dönem Başkanı Hollanda’nın Başbakanı Mark Rutte, sabah saatlerinde Davutoğlu ile buluşarak, AB’nin tavrını ortaya koyacak.

Eğer AB’nin teklifi, Davutoğlu tarafından kabul edilirse ortak bir açıklamayla anlaşma duyurulacak. Aksi halde Türkiye’nin itiraz ettiği noktaları görüşmek üzere AB liderleri öğle saatlerinde yeniden bir araya gelecek.

TÜRKİYE’NİN TEKLİFİ

Türkiye, 7 Mart’taki teklifinde vizelerin en geç haziran ayı sonuna kadar kaldırılmasını, üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılmasını, yük paylaşımı altında Suriyeli sığınmacılar için harcanacak mevcut 3 milyar avroluk fona ilaveten 3 milyar avro daha sağlanmasını, Türkiye’ye gönderilecek her bir Suriyeli sığınmacı için Türkiye’den bir Suriyeli sığınmacının alınmasını istemişti.

Ankara, bu maddeler karşılığında, Yunanistan adalarındaki sığınmacıları geri almayı önermişti.

Türkiye ile AB arasında daha önce varılan prensip anlaşması ise Yunanistan adalarına ulaşan her sığınmacının Türkiye’ye iadesini ve bunun karşılığında Türkiye’ye iade edilen her Suriyeli için AB üyesi ülkelerin Türkiye’deki sığınmacı kamplarından bir kişiyi almalarını öngörüyordu.

Ocak 2015’ten bu yana yaklaşık 1 milyon sığınmacı ve mülteci, Türkiye ve Yunanistan üzerinden AB üyesi ülkelere giriş yaptığı belirtiliyor.

On binlerce sığınmacı da seyahatlerinin engellenmesi nedeniyle Yunanistan’da bekliyor.

(Kaynak: İMC TV)