İçişleri Bakanlığı, kayyım atanan belediyelerin performansını ölçmek için mülkiye müfettişleri gönderdi.

AKP içinde yapılan toplantılarda, kayyım belediyelerine yönelik şikâyetlerin sıklıkla gündeme gelmesi üzerine İçişleri Bakanlığı, bu belediyelerin performansını ölçmek için mülkiye müfettişleri tayin etti. 

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, toplam 93 kayyım belediyesiyle ilgili rapor hazırlanırken bu çalışmanın ardından 9 kayyım belediye başkanı da değiştirildi.

Ayrıca bakanlık, kayyım belediyelerinin performansını arttırmak ve eksiklerini gidermek için yeni bir süreç başlattı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı uyarı toplantıları sonrası daha çok bakan yardımcısı ve üst düzey bürokratlardan oluşan bir heyet, kayyım belediyelerini ziyaret etti.

Hükümet bu konuda şöyle bir açıklamada bulundu;

“İçişleri Bakanlığı’nın raporlarından yola çıkarak, bu belediyelere ziyaretler yapılıyor. Raporlar daha çok hizmetlere yönelik başlıklardan oluşuyor. Altyapı hizmetlerinden sosyal hizmetlere kadar, kayyumların yaptığı çalışmalar yer aldı. Bu aşamada yolsuzluk, usulsüzlük gibi bir saptama yok. Ancak nelere öncelik vermeleri gerektiğine ilişkin uyarılar yapılıyor. Belediyelerdeki eksiklikler, ihtiyaçlar, vatandaşların beklentilerinin yerine getirilip getirilmediği, memnuniyetlerine bakılıyor. Bir nevi performans değerlendirmesi denilebilir. Moral ve motivasyon sağlanmaya ihtiyaç olabiliyor. Vatandaşla iletişimleri zayıf olabiliyor. Bu konunun önemine vurgu yapmak için toplantılar yapılıyor.”

Doğu ve Güneydoğu’da DBP'li belediyelere PKK ile ilişkili oldukları, lojistik, finans, araç gereç desteği sağladıkları iddiasıyla Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması kapsamında Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) görevden alınan belediye başkanlarının sayısı 93.

Kaynak: Hürriyet