Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın sabah yaptığı “Bayram sonrası normalleşme adımlarını atacağız” açıklamasının ardından, normalleşme planının nasıl işleyeceği yeniden merak edilmeye başlandı. Kulis bilgilerine göre masada 3 aşamalı bir plan var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün yaptıkları açıklamalarla bayram sonrası normalleşme adımlarından söz etti.

Erdoğan “İnşallah, salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz” derken, Soylu daha temkinli konuşarak “17 Mayıs günü ne olacağını, nasıl, ne şekilde olacağını vatandaşımızla paylaşırız" ifadelerini kullandı.

Bu açıklamaların ardından normalleşme planının nasıl işleyeceği yeniden merak edilmeye başlandı. CNN Türk’ün haberine göre ilk etapta İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerden gidenlerin nasıl döneceği masada. Yeni formül üzerinde çalışılıyor. Gidenlerin bölüm mü bölüm mü kentlere döneceği tartışılıyor.

Pazartesi sonrası uygulanacak planlamada ilk etapta kafeler, restoranlar ve lokantalar açılıyor saat 20.00'ye kadar açık olacak

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA REVİZYON

Sokağa çıkma kısıtlaması artık 19.00'da değil eskisi gibi 21.00'den sonra olacak.

Cumartesi günleri ise sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak. İlk etapta sokağa çıkma kısıtlamasının pazar günleri sürmesi bekleniyor.

UZAKTAN EĞİTİME DEVAM

Kulislere göre bu sene okullar açılmayacak, yani uzaktan eğitim devam edecek. Her şey yolunda giderse okulların en erken Eylül, Ekim döneminde eğitime başlaması bekleniyor.

31 MAYIS’TA İKİNCİ AŞAMA

Planlamanın ikinci aşamasındaki belirlenen tarih ise 31 Mayıs. İkinci aşama adımlarının bu tarihte başlaması bekleniyor.

Bu dönemde kafe, restoran, lokanta gibi iş yerleri 22.00'de kapanmaya başlanacak ancak kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranla kullanıma açık olacak.

İKİNCİ AŞAMADA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI KALKACAK

Daha küçük işletmeler, kahvehane ve çay ocağı gibi yerler için valilik üzerinden izin çıkarılacak. Örnek olarak işletmelerin kapılarının önüne masa atarak çalışmasına izin verilebilecek. Bu dönem pazar günü de sokağa çıkma kısıtlaması da olmayacak.

SON AŞAMA TEMMUZ AYINDA

Üçüncü aşama için işaret edilen tarih Temmuz ayında, hayatın neredeyse normale döndürülmesi hedefleniyor.

Düğünler belirli kısıtlamalarla yapılabilecek. Nargileciler ve gece kulüplerinin ise açılması beklenmiyor.

Kafe ve restoran gibi yerler ise 23.45'e kadar açık olacak ama yine de kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranında kullanılabilecek.