Samsun Eğitim Sen, 19 Mayıs Üniversitesi’ndeki turizm programı için verilen ilanın “Dinler tarihi alanında yüksek lisans", "Yunanca dil bilgisi sertifikası" ve "iki yıl ders verme tecrübesi” gibi kriterlerle tamamen 'kişiye özel' hazırlandığını belirtti.

‘EŞ, DOST, AKRABA İLİŞKİLERİNE GÖRE KADRO VERİLİYOR’

Gençağa Karafazlı'nın Gazete Duvar'da yer alan haberine göre açıklamada, “Son dönemlerde üniversitelerin kadro ilanlarına ilişkin tartışmaların had safhaya çıktığı görülmektedir. Özellikle rektörlerin kendi yakınları, akrabaları ve bazı siyasilerin yakınlarına kadro verdikleri bilinen bir gerçektir. Akademik kadro ilanlarındaki usulsüzlüklerin de açıkça gösterdiği gibi, çürüme olağanlaşmıştır. Üzülerek görmekteyiz ki; 19 Mayıs Üniversitesi de bu kervana katılmıştır” denildi. 3 Kasım’da Resmi Gazete’de yayınlanan Samsun Meslek Yüksekokulu Seracılık Programı ve Bafra Turizm Meslek Yüksekokulu Turizm ve Seyahat Hizmetleri Programına alınacak iki öğretim görevlisi ilanının "malumun ilanı" olduğu belirtildi.

‘TURİZM BÖLÜMÜNDE DİNLER TARİHİ YOKTUR’

Turizm Programı için çıkılan ilanın tamamen kişiye özel olduğu vurgulanan açıklamada, “Turizm programı için çıkılan ilanın ‘dinler tarihi alanında yüksek lisans', 'Yunanca Dil bilgisi sertifikası' ve 'iki yıl ders verme tecrübesi’ gibi kriterlerle tamamen kişiye özel olduğu açıktır. Turizm bölümünün müfredatında dinler tarihi dersi olmadığı gibi seçmeli dersleri arasında Yunanca da yoktur. Aynı şekilde diğer ilanda yer alan  ‘yüksek öğretim kurumlarında iki yıl ders vermiş olma’ koşulu turizm için verilen ilanda 'iki yıl ders verme'ye indirgenmiştir. Alınmasına önceden kesin karar verilen şahıs muhtemelen farklı kurum, özel okul veya MEB çalışanıdır” ifadeleri kullanıldı.

Sendika açıklamasında ilanla ilgili dava açılacağı da duyuruldu.