HDP’den Abdullah Öcalan açıklaması

HDP Eş Genel Başkanları Öcalan'ın avukatlarıyla bir araya geldi

HDP’den Abdullah Öcalan açıklaması

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile milletvekillerinden oluşan bir heyet Asrın Hukuk Bürosunu ziyaret etti.

Ziyaret ardından heyet adına açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, “2015’ten önce Sayın Öcalan ile son görüşen kişilerden biri olarak şunu ifade etmek isterim ki, kriz ve kaosların bitmesi için Sayın Öcalan önemli bir misyon üstlenmişti. Türkiye’nin demokratikleşmesi için önemli görüş ve perspektifler sunmuştu. Ailesi ve avukatlarının kendisi ile görüştürülmemesinin sebebinin bugünkü atmosferle ilgili olduğunu belirtmek isterim” dedi.

Pervin Buldan’ın açıklamaları şu şekilde:

Bugün HDP ve HDK olarak Sayın Öcalan’ın avukatlarının bulunduğu Asrın Hukuk Bürosu ile bir görüşme gerçekleştirdik. Sayın Öcalan’ın avukatlarının verdiği bilgileri ve raporları kendilerinden aldık. Sayın Öcalan’ın avukatları ve ailesi ile görüştürülmediği bir dönemi yaşıyoruz. Türkiye hakları ve toplumu şunu çok iyi bilmelidir, 2011 yılında başlayan ve 2015 yılına kadar devam eden barış ve müzakere süreci Türkiye’nin yarını açısından önemlidir ve bugün Türkiye’de yaşanan kriz ve kaoslar birebir İmralı'da uygulanan tecritle ilgilidir. 2015’ten önce Sayın Öcalan ile son görüşen kişilerden biri olarak şunu ifade etmek isterim ki, kriz ve kaosların bitmesi için Sayın Öcalan önemli bir misyon üstlenmişti. Türkiye’nin demokratikleşmesi için önemli görüş ve perspektifler sunmuştu. Ailesi ve avukatlarının kendisi ile görüştürülmemesinin sebebinin bugünkü atmosferle ilgili olduğunu belirtmek isterim.

‘TECRİT BİR KONSEPTTİR VE ÜLKEYİ YÖNETENLER SAVAŞ KONSEPTİNİ ESAS ALMIŞLARDIR’

Bu tecride kosterin bozuk olması gerekçe gösteriliyor. Ama biz daha önce karın ve yağmurun çok şiddetli olduğu dönemlerde de Sayın Öcalan ile görüşmeler yapabiliyorduk. Demek ki bu bir konsepttir. Demek ki ülkeyi yönetenler savaş konseptini esas almışlardır. Savaş konseptini esas alan ve barış konseptini ellerinin tersiyle itenlere şunu söylemek istiyoruz: Savaş sadece Kürtleri etkilemiyor, atılan bombalar sadece Kürtlerin sofrasına düşmüyor. Bunlar Türkiye halklarının birebir mağdur olmasını beraberinde getiriyor.

‘SAYIN ÖCALAN ÜZERİNDEKİ TECRİT DERHAL KALDIRILMALIDIR’

Sayın Öcalan’a İmralı’ya getirildiği günden beri yani yaklaşık 20 yıldır her zaman tecrit uygulandı. Ama en ağırı ve acımasızı bugün uygulanıyor. Sayın Öcalan ile devlet 3 yıl boyunca aynı masada oturmuş ve ülkenin geleceği açısından müzakere yapmıştır. MİT Müsteşarı ve Kamu Güvenliği Müsteşarının Sayın Öcalan görüştüğü dönemleri bu hükümet unutmamalıdır. Sayın Öcalan ağırlaştırılmış bir tecrit ile izole edilmeye çalışılsa da Türkiye toplumu Kürt halkı ve kamuoyu asla Sayın Öcalan’ın bu durumunu kabul etmeyecektir. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit durumu derhal kaldırılmalı, barışa duyulan ihtiyaçtan kaynaklı olarak görüşmeler bir an önce başlatılmalıdır. Ailesinin yaptığı başvurular, bizlerin yaptığı başvurular neticesinde bu tecrit mutlaka kırılmalıdır.

Demokrat Haber

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 08:36

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER