30 Mart gecesinden itibaren ortalık kendi tercihinin en doğrusu olduğunu ve diğer partileri tercih edenleri yerden yere vuranlardan geçilmiyor.

Özellikle, büyük bölümünü CHP'lilerin oluşturduğu; kendini 'aydın' tarif eden bir tayfa var ki, AKP'nin aldığı oy karşısında adeta afallamış; bu halktan adam olmaz minvalli AKP'ye oy verenleri aşağılamak adına, edebi yeteneklerini zorlayan bir ruh hali var ortada.

Şunu görmek gerekir ki; halkın bu derece keskin kamplaştırıldığı bir seçim ortamında seçmen iradesinin sağlıklı temelde oluşması ve sandığa yansıması beklenemezdi.

Oysa, AKP karşısında siyaset yapanların, başta CHP'nin, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinden gerekli dersi çıkarmadığı ortada.

Evet, zuhur eden tapelerin deşifre ettiği büyük yolsuzluk ve kimi kurumlara yapılan gayri ahlaki müdahaleler az çok demokrasi kültürünün oturduğu ülkelerde anında hükümet istifası getirirdi.

Ama bizim gibi toplumsal bilincin ve refleksin zayıf ama galeyan ve linç gibi geri reflekslerin güçlü olduğu ülkelerde halk belli temel şartlanmalarla hareket ediyor.

Siyasal ahvalimiz böyle olunca AKP ve onun başı aleyhine ne kadar rezil tapeler yayınlanırsa yayınlansın; bu iktidar döneminde ekonomik ve manevi tatmin yaşadığını düşünen, gören taban bütün olan biteni kendisinin elde ettiği mevzilerden sürülme operasyonu olarak algılamış ve savunma refleksi göstererek sandığa gitmiştir.

Bu 'savunma' tavrı AKP karşısında konumlanan partiler ve CHP açısından daha vahimdir.

Neden mi? Siz herhangi bir ilin ya da ilçenin AKP'li başkan adayının arkasından sövüp sayan ve o adayı gösterdiği için Erdoğan'ı yerden yere vuran, partiyi yönetememekle eleştiren bir tek AKP'li gördünüz mü?

Şimdi tersini soralım: herhangi bir il veya ilçenin CHP yada kısmen MHP'li belediye başkan adayı düşünün ki, arkasından sövülmemiş ve bu nedenle genel başkanları eleştirilmemiş olsun. Yok değil mi?!

Şimdi sormak gerek, kimin seçmeni daha tutarlı davranmıştır?

Zaten itiraz etmediği aday ve partiyi seçenler mi, yoksa itirazın ötesine geçip hakaret ettiği adayı sırf AKP karşıtlığı üzerinden seçenler mi?

Bütün bu veriler ışığında da anlaşılıyor ki, aslında hiç kimse özgür iradesi ile oy kullanmamıştır.

Sadece herkes benim hırsızım seninkinden iyi demiştir