Türkiye’de demir işleyen fabrikalar tarafından yayımlanan hurda demir fiyatları ne kadar? Tüketici olarak doğru hurda fiyatlarına nasıl ulaşırsınız? Hurda demirin kilosunu etkileyen faktörler neler ve hurdanızı satarken nelere dikkat etmelisiniz?

Demir Hurda Fiyatı ( 2.10.2022 )

Fabrikalar tarafından belirlenen hurda demir fiyatları döviz kuru ve dünya metal fiyatlarına göre değişmektedir. Belirlenen hurda demir fiyatı ise genellikle günlük olarak revize edilir. Hurdacı firmaları da fabrika fiyatları üzerinden gerekli maliyetleri ( işçilik, nakliye vb. ) düşerek hurda alımını gerçekleştirmektedir.

Tabloda görüleceği üzere fabrikaların hurda alım fiyatları genellikle birbirine yakındır. Fakat hurdacılardan alacağınız fiyatlar düşük kilogram ve farklı maliyetler sebebiyle fabrika fiyatlarından farklı olacaktır. Bu durumda hurdanızı en iyi şekilde nasıl değerlendirebilirsiniz?  nelere dikkat etmelisiniz? birkaç detay ile açıklayalım.

Fabrika1 hurda demir fiyatları 29 Eylül – 2 Ekim

DKP Hurda Fiyatı

7.08 TL

Ekstra Hurda Fiyatı

6.55 TL

1. Grup Hurda Fiyatı

6.51 TL

2. Grup Hurda Fiyatı

6.44 TL

Talaş Hurda Fiyatı

6.24 TL

 
Fabrika2 hurda demir alım fiyatları 29 Eylül – 2 Ekim

DKP Hurda Fiyatı

6.85 TL

Ekstra Hurda Fiyatı

6.51 TL

1. Grup Hurda Fiyatı

6.45 TL

2. Grup Hurda Fiyatı

6.10 TL

Talaş Hurda Fiyatı

4.70 TL


Fabrika3 hurda demir alım fiyatları 29 Eylül – 2 Ekim

DKP Hurda Fiyatı

7.55 TL

Ekstra Hurda Fiyatı

7.31 TL

1. Grup Hurda Fiyatı

7.17 TL

2. Grup Hurda Fiyatı

7.01 TL

Talaş Hurda Fiyatı

4.70 TL


Türkiye’de demir-çelik işleyen birçok fabrika ( Kardemir, İsdemir, Erdemir, Çolakoglu, Asil Çelik, Kroman Çelik gibi. ) bulunmaktadır. İlgili fabrikanın internet sitesi üzerinden yurtiçi hurda alım fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Mertsanhurda.com ile Güncel Hurda Demir Fiyatları

Hurda demirin kilosu kaç para? Diyorsanız bu konuda mertsanhurda.com gibi birçok hurdacının internet sitesi takip edebilirsiniz. Mertsan Hurda’ nın yayımladığı hurda demir fiyatları, fabrika fiyatları baz alınarak günlük olarak revize edilmektedir. Fakat hurdanızın tonajı, durumu, kalitesi ve konumu gibi etkenlere bağlı olarak fiyatların değişebileceğini bilmelisiniz.

Hurdanızın yaklaşık değeri için mertsanhurda.com/hurdaci/hurda-demir-fiyati/ adresinden DKP hurda demir fiyatı, EKSTRA hurda demir fiyatı, PİK döküm demir fiyatı, toplama hurda demir fiyatı, inşaat yıkım hurdası, teneke hurda fiyatı ve demir talaşı fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Resim1-14

Ayrıca Mertsan Hurda’ nın diğer diğer hurda metaller içinde fiyat sunduğunu belirtelim. Hurda bakır fiyatları, hurda alüminyum fiyatları, hurda krom fiyatları ve hurda kablo fiyatları başta olmak üzere hurda nikel fiyatları, hurda sarı fiyatları ve hurda kurşun fiyatları da firmanın sitesi üzerinden yayımlanmaktadır.

Ek olarak Mertsan Hurda’ nın INDITEX ( ZARA ), MAVİ, VİVİDENT, BİREVİM ve SUNNY gibi birçok önemli kurumsal referansa sahip olması alacağınız hurdacı hizmeti hakkında fikir verebilir.

Hurda Demir Satarken Bilmeniz Gerekenler

Demir, bakır, alüminyum, krom, sarı veya kablo hurdası satarken nelere dikkat etmelisiniz? Bireysel hurda satışlarında genellikle tüketiciler en yüksek hurda fiyatlarına odaklanmaktadır. Fakat bu tutum pekte doğru değildir. Çünkü hurda ticaretinde veya herhangi bir ticarette güvenilir bir hizmet için birçok detaya dikkat edilmelidir.

Bunlar;

1-    Öncelikle hurdanızın net ağırlığını ve fabrikaların alım yaptığı hurda fiyatlarını bilmeniz hiçbir şekilde yanılmamanızı sağlar.

2-    Hiçbir hurdacının fabrika fiyatlarının üzerinde teklif veremeyeceğini bilmelisiniz.

3-    Hurdacıların fabrika fiyatları üzerinden bazı maliyetleri düşmek zorunda olduğunu bilmelisiniz. Çünkü hurdaların geri dönüşümünde kesim, söküm, nakliye ve ayrıştırma gibi masraflar söz konusudur. Ve bu masraflar fabrika fiyatlarından düşülmek zorundadır.

4-    Demir-çelik işleyen hiçbir fabrika size ulaşmaz ve bireysel olarak adresinizden hurda alımı yapmaz. Yanıltıcılara karşı dikkatli olmalısınız.

5-    Son olarak hizmet almayı düşündüğünüz firmanın fiziksel adresini ve referanslarını kontrol ederek firmanın faaliyetlerini inceleyebilirsiniz.

 

Hurda Demir Fiyatını Etkileyen Faktörler

Hurdanızdan maksimum kazanç sağlamak için nelere dikkat etmelisiniz? Hurda alım satımında hurda fiyatlarını etkileyen faktörler neler? Birkaç madde ile hurdanızdan en iyi şekilde yararlanın.

1.    Öncelikle hurdanızdan maksimum kazanç sağlamak istiyorsanız hurdanızın yüksek kalitede olması gerekir. Demir bilindiği üzere bakır, krom gibi metallerden farklı olarak korozyona uğrayabilmektedir. Bu nedenle biriktirdiğiniz demir hurdasının yağmur vb. sıvı teması olması hurdanızın kalitesini düşürebilir. Dolayısıyla daha düşük hurda demir fiyatları alabilirsiniz.

2.    Hurdanızı yüksek fiyatlar ile değerlendirmek için hurdaların karışık durumda olup olmadığı önemlidir. Başka bir ifade ile demir hurdanızı türlerine göre ayrıştırmak hurdanız için alacağınız fiyatı yükseltebilir. Aksi takdirde hurdanız toplama demir fiyatları üzerinden ortalama olarak değerlendirilecektir. Yine aynı şekilde hurdanın kesim, söküm gibi işçiliklere ihtiyaç duyması hurdanın kg fiyatını etkileyecektir.

3.    Son olarak hurdanızın tonajı hurda demir fiyatını önemli ölçüde değiştirmektedir. Yüksek tonajdaki hurda türlerinde toplamda edilen kâr oranı arttığı ve bazı maliyetler azaldığı için daha iyi hurda fiyatları alabilirsiniz.