Kripto para yatırımcısı sayısı dünya çapında her geçen yıl artmakta. Döviz ya da emtia gibi varlıklara göre çok yüksek getiri oranı sunabilen kripto paralar, toplam yatırımcı sayısı ve işlem hacmi bakımından öne çıkıyor. Bununla birlikte, kripto para yatırımında merak edilen konular içinde kredi ile kripto para alınır mı sorusu geliyor. Kripto paralarda ortaya çıkabilecek fırsatlarda, bazı yatırımcılar bireysel ihtiyaç kredisi çekerek Bitcoin, Ethereum, Solana ya da Terra gibi varlıklara yatırım yapabiliyor. Peki kredi ile kripto para satın almak doğru bir düşünce mi?

Kredi ile kripto para almak

Kredi, nakit ihtiyacı söz konusu olduğunda akla ilk gelen seçeneklerden biri. Kredi ile ev, araba ya da farklı ihtiyaçlar için nakit eksikliği kapatılabiliyor. Bununla birlikte bazı yatırımcılar, finansal yatırımlarda da kedileri tercih edebiliyor. Kripto paraların yanı sıra kredi, altın, gümüş ya da hisse senedi almak için de tercih edilebilir. Esasen, kredi ile kripto para almak doğrudur ya da yanlıştır gibi net bir savda bulunmak iddialı olabilir. Nitekim hem kredinin hem de piyasanın şartlarına göre bu durum doğru ya da yanlış olabilir.

Kripto para piyasası özelinde konuşmak gerektiğinde, piyasanın zaman zaman ciddi alım fırsatları yarattığını belirtmek gerekiyor. Örnek vermek gerekirse 2017 ya da 2021 boğa piyasası öncesinde kredi ile kripto para yatırımı yapmak, çok yüksek getiri oranları sunması açısından doğru bir karar olacaktı. Ancak kripto para yatırımının iyi bir dönüş sağlamadığı durumlar da olabiliyor. Bu durumda, kredi ile kripto para satın almayı düşünenler hem piyasa şartlarını hem de kredinin şartlarını değerlendirmeli. Örnekle açıklamak gerekirse, 100.000 liralık bir kredi, 5 yıllık vadede 175.000 TL geri ödeme içerebilir. Böyle bir durumda, kripto para yatırımında en az 175.000 TL hedeflenir ve bu tutarın üzerinde bir kazançta kârdan söz edilebilir.

Finans uzmanlarının ve analistlerin, ekonomi yorumcularının bu konudaki görüşü ise genellikle olumsuzdur. Kredi çekerek herhangi bir yatırım yapmak, yatırımcı için handikaplı bir durumdur. Bunun nedeni her şeyden önce bir kredi maliyetinin ortaya çıkmasıdır. Finansal piyasalar her ne kadar belli dönemlerde ciddi kâr fırsatları verebilse de bu durum her zaman böyle olmaz ve yatırımcı zarara uğrayabilir. Özellikle kredi çekilerek yapılan bir yatırımın zarara uğraması, beraberinde bir kredi faizi maliyeti getireceği için yatırımcılar için ciddi bir zarar demektir.

Kredi kartı ile kripto para almak

Kredi ile kripto para satın almaya alternatif olarak, kredi kartı ile kripto paralar satın alınabilir. Krediler, kartlarla yapılan işlemlere göre genellikle daha yüksek hacimli borçlar olması nedeniyle risk seviyesinin yüksek olduğu bir model sunar. Kredi kartları ise çok daha düşük limitle yatırım olanağı sunması açısından öne çıkmaktadır. Genel olarak kripto para yatırımında kredi kartı ile işlem yapmak birçok yatırımcının tercihidir. Bunun nedeni, nakitin yetersiz olduğu dönemlerde fırsatların kaçırılmamasını sağlamasıdır. Ancak kredi kartı ile kripto para yatırımı yapmak tüm borsalarda mümkün değildir.

Dünyanın en büyük 5 kripto para borsası içinde yer alan Kucoin, kredi kartı ile Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para varlıklarını satın almanın mümkün olduğu bir borsa. Kucoin’de Visa ve Mastercard altyapılı kartlarla, Türkiye’deki yatırımcılar anlık olarak kripto para satın alabiliyor. Örneğin, kredi kartı ile Bitcoin alma gibi yapılan kripto para yatırımı, borcun bir sonraki ayın vadesine kalması ve taksitlendirilebilir olması nedeniyle yatırımcılar için ilgi çekici.

Genel olarak baktığımızda, kredi kartı ile kripto para satın almak ciddi avantajlar sunsa da, banka kredisi ile kripto para satın almak, riskli bir yatırım tercihi olarak değerlendirilebilir.