Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve AKP'den istifa ederek geçtiğimiz hafta Vatan Partisi'ne katıldığını açıklayan Ethem Sancak, Suriye'ye giderek heyetler arası görüşme gerçekleştirecek.

Şam'a gidecekleri yönündeki haberlerin gündeme gelmesi ardından Perinçek, halktv.com.tr'den Berrak Güngör’e açıklamalarda bulundu.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, partisinin Suriye tarafından bizzat davet edildiğini söyledi.

'DEVLETTEN EMİR ALMAYIZ ONLARI BİLGİLENDİRİRİZ'

Suriye'ye gerçekleştirecekleri ziyaretle ilgili Dışişleri ile iletişime geçip geçmediklerini sorusuna yanıt veren Perinçek, "Vatan Partisi davet edildi bizzat. Tabii devletimizi bilgilendiriyoruz ama biz devlet aygıtı dışında bağımsız bir partiyiz. Devletten emir almayız ama onları da bilgilendiririz. Tabii ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile görüş alışverişi yapıyoruz fakat onların kontrolü, talimatı, yönlendirmesi dahilinde değil. Vatan Partisi olarak kendi inisiyatifimizle bu seyahati yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

'AMACIMIZ İKİ DEVLET ARASI İŞBİRLİĞİNİN BİR AN ÖNCE BAŞLAMASI'

Gerçekleştirecekleri ziyaretin amacına ilişkin bilgi veren Vatan Partisi Genel Başkanı, "Amacımız Türkiye ve Suriye arasında her alanda mümkün olduğu kadar en kısa zamanda işbirliğinin başlaması. Askeri, ekonomik her alanda... Ve bir an evvel PKK ve diğer yobaz terör örgütlerinin Suriye'de bitirilmesi. Bunlarla bağlantılı olarak bir diğer amacımız da tabii ki Türkiye'deki Suriyeli misafirlerimizin kendi vatanlarına güvenli bir şekilde dönmelerinin sağlanması" diye konuştu.

ESAD İLE GÖRÜŞECEKLER Mİ?

AKP'den istifa ederek geçtiğimiz hafta Vatan Partisi'ne katıldığını duyuran Ethem Sancak ile birlikte Suriye'ye gidecek olan Perinçek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir görüşme gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği yönündeki soruya, "Birebir değil ancak heyetler arası bir görüşme olacak" cevabını verdi.

Perinçek, heyette yer alacak isimlerin henüz belli olmadığını sadece kendisinin ve Ethem Sancak'ın kesin olduğunu ifade ederek, isimlerin de önümüzdeki günlerde kesinliğe kavuşacağını bildirdi.

Perinçek, "Diğer heyet üyelerinin isimleri de oluşmaya başladı. Vatan Partisi dışından da devlet terbiyesi almış, diplomasi birikimi olan isimler olacak. Sırf Vatan Partililer değil" diye konuştu.

"Devlet terbiyesi almış kişilerin" kim olduğu sorumuza yanıt veren Vatan Partisi Genel Başkanı, "General, bürokrat, diplomat gibi tecrübeleri olan isimler de heyetimiz de yer alacak" dedi.

ZİYARETİN TARİHİ NET DEĞİL

Gündeme gelen Şam ziyaretinin kesin bir tarihi olmadığını söyleyen Perinçek, "Ziyaret tarihi de bugünlerde oluşacak" ifadelerini kullandı.

Rusya ile yakın ilişkileri olduğu bilinen Perinçek ve Sancak'ın sözkonusu ziyaretinden Moskova'nın haberinin olup olmadığı sorusuna ise Vatan Partisi Genel Başkanı şöyle cevap verdi:

"Daha önce sayın Ethem Sancak, sayın Şule Perinçek ve başka arkadaşların da bulunduğu bir heyet Rusya'ya bir ziyaret gerçekleştirdi bundan 10-15 gün kadar önce. Orada bu ziyaret görüşüldü. Türkiye, Suriye, Rusya ve İran işbirliği, bölge ülkelerinin güvenliği ve ekonomik gelişmeleriyle ilgili çok önemli bir anlayış birliği oluşturuldu. Soçi de bizim ziyaretimizden sonra gerçekleştirildi. Rusya'nın bu gelişmelerden ve ziyaretten haberi var. Onlar da destekliyor. Onlar da Suriye ile Türkiye'nin işbirliği yapmasını çok istiyor."

'ESAD VE ERDOĞAN'IN GÖRÜŞMESİ YÖNÜNDEKİ ISRARI DOĞRU BULMUYORUZ'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görüşeceği yönündeki iddiaları değerlendiren Perinçek, "Biz Sayın Erdoğan ve Sayın Esad'ın görüşmesinde ısrar edilmesini doğru bulmuyoruz. Mesele iki devletin işbirliği yapması, iki liderin görüşmesi değil. Bunun, sonuç almaya yönelik bir ısrar olmadığı görüşündeyiz. Biz başından beri 'Türkiye devleti ile Suriye devleti işbirliği yapmalı' diyoruz. İki liderin görüşmesi yönündeki ısrar biraz olumsuz tortuları ısıtmak istiyormuş gibi geliyor. Bizim böyle bir ısrarımız yok. Orada BAAS partisiyle de görüşeceğiz ortak bildiri de muhtemelen çıkaracağız. Ve bu bildiride Cumhurbaşkanlarının görüşmesi diye bir madde olmayacak. İki devlet arasında işbirliği olmalı. İlk önce askeri. Terörü bitirelim. Hem PKK hem de IŞİD benzeri İslam bayrağı altında toplanan ama İslam'la alakası olmayan ABD kontrollü yobaz terörünü bitirelim. Böylece Türkiye'deki Suriyeli misafirler ülkelerine güvenle dönsünler" diye konuştu.

'VATAN PARTİSİ'NİN BİR PRESTİJİ VAR...'

Vatan Partisi'nin Suriye tarafından davet edildiğini söyleyen Perinçek, "Vatan Partisi'nin bir prestiji var. Vatan Partisi aynı zamanda Atlantik sistemine karşı tavırlı, dünyadaki Asya çağı yükselişini çok iyi anlamış bir Parti. Herkes de bunu görüyor" dedi.

DAHA ÖNCE DE RUSYA'YA GİTMİŞLERDİ

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ethem Sancak'ın da içinde bulunduğu bir heyetle Ukrayna savaşının henüz başlarında Rusya'ya bir ziyaret gerçekleştirmişlerdi. Perinçek heyetinin kimlerle görüştüğü açıklanmazken 'Rusya'nın Türkiye'nin tutumunu onaylamadığını' ifade edilmişti.

Doğu Perinçek, aralarında Ethem Sancak’ın da bulunduğunu bir heyetle Moskova’ya gittiğini Ulusal Kanal'da anlatmış ve Ankara’nın Rusya konusundaki açıklamalarını eleştirerek “Rusya'nın Erdoğan'ın tutumlarını vefalı bulmadığını” söylemişti.